برای این که بدانیم که تتر چیست و چه کاربردی دارد، ابتدا باید آن را کاملا بشناسیم. تتر (Tether) با واحد اختصاری USDT یک ارز دیجیتالی است. پشتوانه این ارز دیجیتالی، دلار است. هدف از طراحی آن، حفاظت از سرمایه گذاران در بازار دیجیتال از نوسان شدید بازار است.
تفاوت خرید تتر با دلار به دلیل این است که دیجیتالی و انتقال آن سریع و راحت است. در این مقاله ما به بررسی تتر می پردازیم. اگر شما قصد خرید و فروش تتر را دارید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تتر چیست؟

تتر یک ارز دیجیتالی بر مبنای بلاک چین است. ارزش آن برابر با یک دلار آمریکاست که در یک حساب بانکی نگهداری می شود. قیمت خرید تتر 1 دلار و ثابت است. به همین خاطر تتر یک استیبل کوین حساب می شود. استیبل کوین یک نوع ارز دیجیتال است که هدف آن نگهداشتن ثابت ارزش خود، به پشتوانه ارزهای فیات است.

رمز ارزهای تتر موجود با معادل ارزهای فیات دلار آمریکا پشتیبانی می شود که در یک حساب بانکی مشخص نگهداری می شوند. خرید تتر مورد استقبال افرادی که قصد سرمایه گذاری ایمن به دور از نوسانات شدید و حفظ ارزش در بازار کریپتو را دارند قرار گرفته است.
اولین شبکه ای که خرید و فروش تتر بر روی آن پیاده سازی شد شبکه بلاکچین Omni بود. به دلیل نیاز مابقی پلتفرم ها و کاربردی آن، تتر به دیگر شبکه ها هم راه پیدا کرد. تتر بلاک چین اختصاصی ندارد اما در بلاک چین هایی مثل اتریوم، ترون، بیت کوین به عنوان کوین دوم الگوریتم دارند.

What is Tether?

تفاوت قیمت دلار کاغذی و قیمت تتر در ایران

نوسان‌های شدید ریال و گپ قیمتی

در بازار وقتی ارزش ریالی دچار نوسان شدید می شود، گپ قیمتی اتفاق می افتد. بنابراین قیمت یکی ارزها کم و قیمت دیگری افزایش پیدا می کند. برای برطرف شدن این مشکل هر دو بازار باید به تعادل برسد.

نوسان‌های بازار ارزهای دیجیتال

خرید و فروش تتر و دلار کاغذی هر کدام در بازارهای جداگانه معامله می شوند. زمانی که نوسان در بازار ارز دیجیتال اتفاق می افتد، افزایش تقاضا باعث تغییر قیمت تتر نسبت به دلار کاغذی شود.
مثلا وقتی بیت کوین دچار ریزش می شود، افراد به خاطر ترس شروع به فروش بیت کوین و تبدیل به USDT می کنند و شروع به خرید تتر می کنند.

به همین دلیل قیمت خرید تتر نسبت به دلار آزاد افزایش پیدا می کند. همین عامل باعث گپ قیمتی بین ارز دیجیتال و دلار کاغذی می شود.

سیاست‌ و کارمزد صرافی‌ها

صرافی های کوچک به دلیل حجم کم معاملات خود و با توجه به سیاست های صرافی برای جبران نقدینگی، تتر خود را با قیمت بیشتری به بازار عرضه می کند. به همین دلیل قیمت خرید تتر در بازار ایران بیشتر از قیمت دلار کاغذی است.
همین طور صرافی بدون واسطه هم برای جبران زیان و سود بیشتری، این ارز را با قیمت بالاتری عرضه می کند.

کاربرد تتر چیست؟

خرید تتر دو نوع کاربر دارد:
ایمن ماندن از نوسان‌های شدید بازار ارزهای دیجیتال
سرعت انتقال و قیمت مناسب تتر
فرض کنید شما یک بیت کوین را با قیمت 30000 دلار خرید کردید. بعد از مدتی قیمت به 50000 دلار می‌رسد. در این صورت، خیلی سریع بیت کوین‌ خود را می فروشید و تبدیل به تتر می کنید و در این حالت شما 50000 هزار USDT ذخیره می کنید.

بعد از مدتی بیت کوین ریزش می کند و قیمت به 28000 دلار می رسد. در این صورت ارزش مبلغ سرمایه گذاری شما همان 50000 دلار است. شما می توانید مجددا در قیمت پایین تر بیت کوین خرید کنید و تعداد بیشتری بیت کوین داشته باشید.یک عاملی که باعث شده این ارز دیجیتال بین معامله گران طرفداران زیادی داشته باشد، ارسال سریع و دریافت راحت USDT است.

عامل دیگر این که، شما می توانید ارز دیجیتال را در کیف پول صرافی ها یا کیف پول دیجیتالی بر روی کامپیوتر و موبایل ذخیره کنید.
هم اکنون خرید و فروش تتر بر روی بلاک چین هایی مثل اتریوم، بیت کوین، ترون، پالیگان و تعداد دیگری بلاک چین دیگر ارسال می شود. این نشان دهنده دسترسی آسان به تتر است.

علت قیمت ثابت خرید تتر چیست و تتر چگونه کار می کند؟

به‌ ازای تولید هر واحد USDT ، یک دلار آمریکا در ذخیره بانکی نگهداری می شود که علت آن، پشتوانه بودن از این ارز دیجیتال است. یعنی اگر 7000000 واحد تتر به بازار عرضه شده باشد، باید به همان مقدار عرضه شده تتر در بازار، دلار در خزانه بانک ذخیره شود تا قیمت خرید تتر برابر با یک دلار بماند.

البته بعضی از جوامع به ارز USDT به علت نداشتن پشتوانه کافی، شک و تردید دارند. شرکت آیفینکس واحدهای جدید USDT را در دوره‌های مختلف و بر‌حسب تقاضا، تولید و در صرافی بیتفینکس عرضه می‌کند و بعد از وارد شدن به صرافی، معامله‌گرها با خرید و فروش تتر، آن‌ها را به کیف پول و صرافی‌های دیگر منتقل می کنند و به این روش تتر به‌ گردش می‌افتد.

خرید تتردرست است که تراکنش های USDT بر روی بلاک چین های زیادی انجام می شود و غیرمتمرکز است . اما توزیع USDT کاملا متمرکز است. برای بررسی وضعیت تراکنش های خرید و فروش تتر، آدرس ها و تعداد واحدهای USDT می توانید به سایتی چون اتسراکن مراجعه کنید.

مزایای خرید تتر

نداشتن نوسانات قیمتی:

قیمت تتر به علت داشتن ذخایر ارزی همیشه برابر با یک دلار است و با نوسانات قیمتی روبرو نیست.

هزینه های پایین:

قیمت تتر در مقایسه با ارزهای جایگزین، نرخ تراکنش فوق العاده پایینی دارد. نرخ تراکنش خرید و فروش تتر در بعضی ولت ها بدون هزینه است اما در ولت های دیگر به نسبت این که برای چه ارزی استفاده می شود نرخ آن تغییر می کند.

بدون محدودیت در نقدینگی یا قیمت گذاری:

معامله گران می توانند بدون هیچ نگرانی از نقدینگی ، خرید و فروش تتر برا با هر واحدی که مد نظر دارند ثبت کنند.

کیف پول تتر چیست؟

کیف پول تتر یک نرم افزار است که به شما اجازه می دهد به دارایی های ارز دیجیتال مثل تتر دسترسی داشته باشید. این کیف پول دارای دو رمز خصوصی و عمومی است. رمز خصوصی شبیه به کلمه عبور است و رمز عمومی مثل شماره حساب بانکی است. رمزها شامل اعداد و حروف هایی هستند که با نرم افزار کیف پول شما مطابقت دارد.
علاوه بر این، کیف پول‌های معتبر به دلیل داشتن تیم قوی برنامه‌نویسی ، از ارزهای ما در برابر انواع حملات هکری محافظت می‌کنند. زمان نگه داری از ارز تتر حتما کیف پول معتبری انتخاب کنید تا دیگر نگرانی از هک شدن کیف پول خود توسط هکرها رو نداشته باشید.

 

خرید و فروش تتر

انواع ولت یا کیف پول ارز دیجیتال 

در کل 3 نوع کیف پول تتر داریم که هر کاربر با توجه به نیاز خود از آن استفاده می کند.

کیف پول موبایلی:

 همان طور که از نام آن مشخص است بر روی تلفن همراه قابل نصب است. این کیف پول برای کاربر ساده سازی شده به همین خاطر مناسب افراد مبتدی و تمام افرادی است که قصد دارند برای نگهداری دارایی دیجیتالی خود از آن استفاده کنند.

البته فراموش نکنید که تمام کیف پول های موبایلی، پشتیبانی آنی ندارند. بنابراین به خاطر نداشتن پشتیبانی ممکن است دچار مشکلاتی شوید که حل نشدن آن زمان بر خواهد بود.

کیف پول‌های دسکتاپ: 

دسترسی به این کیف پول‌ توسط کامپیوتر و مرورگر اینترنتی است. ولت تتر دسکتاپ معمولا دارایی های ارزی شما را  بر روی کامپیوتر ذخیره می‌کنند. اما کیف پول‌های بر بستر وب تمام داده‌های ارزی شما را روی سرورهای بر بستر اینترنت ذخیره می‌کنند. 

نکته حائز اهمیت درباره این کیف پول، موضوع امنیت آن است. دقت کنید در زمان استفاده ار این کیف پول تمام فاکتورهای امنیتی اضافه مثل تایید هویت دو مرحله ای را انجام دهید.

کیف پول‌های سخت افزاری:

 کیف پول‌های سخت افزاری دستگاه‌هایی هستند که عملکرد آنها  شبیه حافظه‌های فلش USB است و فقط لازم است آن را به کامپیوتر وصل کنید. مزیت استفاده از این نوع کیف پول، ریسک به سرقت رفتن دارایی شما توسط هکرها را به میزان زیادی کاهش می دهد.

اما عیب استفاده از این کیف پول، کندی سرعت در دسترسی به اطلاعات است، زیرا برای دسترسی به کامپیوتر احتیاج داریم. مورد دیگر این که برای استفاده از این ولت‌ها لازم است که آن‌ها را خریداری کنیم، که در مقابل ولت‌های موبایل و دسکتاپ یک نقطه ضعف حساب می‌شود. معمولا کاربران  از کیف پول‌‌های موبایلی یا دسکتاپ استفاده می‌کنند تا با سرعت بیشتری به دارایی خود دسترسی داشته باشند.

کلام پایانی

ما در این مقاله تلاش کرده ایم مطالبی در رابطه با تتر و نحوه کار کردن با تتر را برای شما توضیح بدهیم. همچنین در ادامه مطلب مزایا استفاده از آن و انواع کیف پول ارز دیجیتال را برای شما معرفی کرده ایم. توجه داشته باشید خرید تتر فرآیند خاص و پیچیده ای ندارد اما پیدا کردن مرکزی که بتوانید برای مبادله از آن استفاده کنید شاید کمی سخت باشد.

سوالات متداول؟

1.انواع کیف پول های ارز دیجیتال؟

کیف پول موبایلی،کیف پول سخت افزاری،کیف پول دسکتاپ

2.مزایا خرید تتر؟

نداشتن نواسانات قیمتی،هزینه های پایین،بدون محدودیت در نقدینگی یا قیمت گذاری

3.آیا تتر پشتوانه ای جز کشور آمریکا را دارد؟

بله، تتر توکن‌هایی با پشتوانه ارزهای فیات همچون دلار، یورو و یوآن تولید می کند. علاوه برآن تتر استیبل کوینی با پشتوانه طلا را دارا است.

 

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،