کلمه‌ی «هاوینگ – Halving» در لغت به‌معنای تقسیم شدن به دو قسمت مساوی است؛ هاوینگ چیست؟ حال در فضای ارزهای دیجیتال به فرآیندی که میزان صدور کوین‌های جدید را کاهش داده و به نصف می‌رساند؛ به اصطلاح هاوینگ گفته می‌شود. در واقع هاوینگ مکانیسمی است که برای کنترل عرضه و قیمت به‌وجود آمده است. جالب است بدانید، این فرآیند را برای اولین بار در رابطه با بیت کوین استفاده کردند، اما پس از آن جایگاه خود را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فرآیندهای سیستم اقتصادی برترین رمز ارزها به تثبیت رساند.

الگوریتم آن به گونه‌ای تنظیم شده که در پالس زمانی ۱۰ دقیقه‌ای یک بیت کوین استخراج کند؛ این امر می‌تواند تاثیر به‌سزایی را در بلند یا کوتاه شدن زمان رسیدن شبکه به هاوینگ بعدی ایفا کند. حال که کمی با این فرآیند آشنا شدید، قصد داریم در ادامه‌ی مطلب، بیشتر به هاوینگ چیست؟ چه تاثیراتی دارد؟ و هر چند وقت یکبار انجام می‌شود؟ بپردازیم. با ما همراه باشید.

هاوینگ چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، هاوینگ فرآیندی است که میزان عرضه و صدور بیت کوین‌های جدید را نسبت به چیزی که قبلاً صادر می‌شد، کاهش داده یا نصف می‌کند. این فرآیند اطمینان می‌دهد دارایی‌هایی که رمز نگاری شده‌اند، تا زمانی که عرضه‌ی آن‌ها به میزان حداکثری خود نرسد؛ از نرخ ثابت تعیین‌شده پیروی می‌کند.
«ساتوشی ناکاموتو» برای اولین بار بیت کوین را در سال ۲۰۰۹ به دنیا معرفی کرد و البته برای توزیع آن نیز به دنبال راهکاری نوین بود. ناکاموتو روشی جدید به‌نام «ماینینگ» که به‌عنوان استخراج بیت کوین نیز شناخته می‌شود، ابداع کرد.

این راهکار به افراد بابت تراکنش‌های جدیدشان در زمینه‌ی بلاک‌های جدید بلاک چین، بیت کوین پاداش می‌دهد؛ امروزه محاسبات کامپیوتری این تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. هنگامی که بیت کوین به تمامی افراد دنیا معرفی شد، پاداش هر بلاک چین جدید، ۵۰ بیت کوین در نظر گرفته شده بود. لازم به ذکر است زمان ساخت هر بلاک چین ۱۰ دقیقه بود.

هاوینگ چیست
اما ساتوشی ناکاموتو با تعریف قانونی جدید در مورد پروتکل بیت کوین، باعث شد پس از ماینینگ هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک چین که زمان ساخت آن‌ها ۴ سال به طول می‌انجامد، پاداش استخراج نصف شود. این رویداد که هاوینگ نامیده می‌شود، باعث کاهش نیمی از نرخ تورم بیت کوین و همچنین نرخ ورود بیت کوین‌های جدید به بازار خواهد شد.

معنی کلمه هاوینگ چیست؟

هاوینگ بر گرفته از کلمه‌ی انگلیسی Halving است. حال ممکن است برای شما سوال شده باشد که هاوینگ، هوینگ یا هالوینگ؟ کدام درست است؟ البته که در تلفظ انگلیسی آن حرف L خوانده نمی‌شود؛ در نتیجه استفاده از کلمه‌ی هالوینگ بسیار اشتباه است. البته تلفظ اصلی آن هوینگ بوده، اما به دلیل رایج بودن کلمه هاوینگ در زبان فارسی، ما نیز در این مقاله از کلمه‌ی هاوینگ استفاده کرده‌ایم.
معنی لغوی کلمه‌ی Halving نصف شدن یا همان تقسیم شدن به دو قسمت مساوی است؛ یعنی هنگامی که در طی انجام یک فرایند چیزی به دو قسمت تقسیم می‌شود، از اصلاح هاوینگ استفاده می‌شود. در نتیجه برای نصف شدن پاداش استخراج ارز‌های دیجیتالی در جهان رمز ارزها کاربرد دارد.

روند هاوینگ بیت کوین چگونه است؟

پس از استخراج ۲۱۰ هزار بلاک توسط ماینرها، پاداش دریافتی ماینرها نصف می‌شود. رویداد هاوینگ که هر ۴ سال یک‌بار تکرار می‌شود، باعث کنترل میزان بیت کوین‌هایی که وارد چرخه می‌شوند، خواهد شد.

این فرآیند تا سال ۲۱۴۰ یعنی تا زمانی که تمامی بیت کوین‌ها استخراج شوند، ادامه دارد. در آن زمان پاداش ماینرها، تراکنش‌هایی است که توسط کاربران پرداخت می‌شود؛ در واقع هزینه‌ی تراکنش‌ها برای افزایش انگیزه‌ی ماینرها و ادامه‌ی مشارکت آن‌ها تا باقی راه شبکه است.

برای مثال در سال ۲۰۰۹ پاداشی که برای استخراج هر بلاک در شبکه در نظر گرفته شده بود، ۵۰ بیت کوین و در حال حاضر پاداش اینکار معادل ۶.۲۵ بیت کوین است. در ادامه مسیر یعنی در سال ۲۰۲۴ این پاداش به معادل ۳.۱۲۵ خواهد رسید. رویداد هاوینگ امری ضروری برای شبکه بیت کوین تلقی می‌شود؛ دلیل این امر تاثیر به‌سزای آن در کنترل قیمت و جلوگیری از عرضه نامحدود ارزهای دیجیتالی است.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی انجام می‌شود؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم طبق الگوریتم‌های در نظر گرفته شده، هر ۱۰ دقیقه یک‌بار بلاک بیت کوین استخراج می‌شود. البته در برخی مواقع استخراج برخی از بلاک‌ها توسط ماینرها بیش از ۱۰ دقیقه یا برخی دیگر موفق می‌شوند تا کمتر از ۱۰ دقیقه یک بلاک بیت کوین را استخراج کنند. این پالس زمانی نقش بسیار موثری را در کوتاه یا بلند شدن مسیر به هاوینگ بعدی ایفا خواهد کرد.

برای مثال اگر استخراج هر بلاک ۹.۶۶ دقیقه زمانبر باشد، طبق محاسبات برای ماین کردن ۲۱۰ هزار بلاک ۱۴۰۹ روز زمان نیاز است.
البته که برای هاوینگ بیت کوین بعدی نمی‌توان تاریخ دقیقی را مشخص کرد؛ اما همان‌طور که ذکر کردیم با انجام محاسبات و تخمین‌هایی که زده شده، ماه مِی‌ ۲۰۲۴ می‌تواند تاریخ بعدی رویداد هاوینگ باشد.

از سویی دیگر، قیمت بیت کوین تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار می‌گیرد، اما آنچه تجربه نشان داده رشد صعودی قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ بوده است. تاکنون ۳ بار رویداد هاوینگ در تاریخ‌هایی که ذکر کرده‌ایم، در شبکه بیت کوین اتفاق افتاده‌اند:
• ۲۸ ماه نوامبر در سال ۲۰۱۲ از ۵۰ تا ۲۵ بیت کوین
• ۹ جولای در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ بیت کوین
• تاریخ ۱۱ می ‌در سال ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ بیت کوین

چرا هاوینگ بیت کوین الزامی است؟

حال که با عبارت هاوینگ چیست آشنایی کامل پیدا کردیم، لازم است تا به دلیل ضروری بودن آن برای استخراج بیت کوین پی ببریم. در گام اول قصد داریم بفهمیم فرآیند استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟ افرادی هستند که برای مشارکت در شبکه‌ی بیت کوین از رایانه‌ها یا سخت افزارهای استخراج به‌عنوان اعتبارسنج یا پردازنده‌ی تراکنش استفاده می‌کنند.

بیت کوین نیز در همین راستا از یک مکانیزم اجماعی به‌نام اثبات کار (Proof of Work – POW) استفاده می‌کند. دلیل نامگذاری این مکانیستم تلاش و زمانی است که ماینرها برای حل کردن هَش رمزگذاری صرف می‌کنند.
زمانی که یک بلاک با تراکنش‌ها کامل شود، بسته شده و به صف استخراج منتقل می‌شود؛ در این هنگام رقابتی میان ماینرهای بیت کوین برای رسیدن به هَش آن بلاک شکل می‌گیرد.

سپس به اصطلاح یک بلاک جدید باز خواهد شد که تراکنش‌های جدید وارد آن می‌شوند و منتظر تایید خواهند ماند. ماینرها نیز همان مراحل قبلی را انجام می‌دهند و سرانجام زنجیره‌ای از بلاک تشکیل شده که بلاک چین را به‌وجود می‌آورند.

اگر بیت کوینی برای استخراج نباشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بر اساس حدسیات و تخمین‌های زده شده، در سال ۲۱۴۰ میلادی، آخرین بیت‌کوین نیز استخراج می‌شود. حال سوال پیش می‌آید که اگر بیت کوینی برای استخراج وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر بیت کوینی برای استخراج نباشد، همچنان ماینرهای بیت کوین، قادر خواهند بود تا در روند کشف بلاک رقابت کنند. سپس معاملات بیت کوین بر اساس کارمزد مربوط به معاملات پردازش شده و ماینرها از این موضوع سود می‌برند. در نتیجه با افزایش کارمزدها، انگیزه‌ی ماینرها نیز افزایش یافته و تایید تراکنش کاربران اولویت بیشتری می‌گیرد.

کلام پایانی

هاوینگ بیت کوین یک فرایند است که طی آن عرضه بیت کوین با نصف شدن پاداش استخراج هر بلاک کنترل می‌شود. هاوینگ بیت کوین اتفاقی است که سرعت عرضهٔ بیت کوین‌های جدید را به نصف کاهش می‌دهد تا بتواند تورم را کنترل کند. انتظار می‌رود که سیستم کاهش پاداش استخراج بلاک‌ها تا سال 2140 که ادامه داشته باشد. هاوینگ بیت کوین تاثیرات گسترده‌ای بر قیمت ارز دیجیتال و حتی بر قیمت کل ارزهای دیجیتال دارد.

سوالات متداول؟

1.هاوینگ یا هالوینگ درست است؟

هاوینگ به معنای نصف‌شدن چیزی است و در کلمه Halving، حرف (L) خوانده نمی‌شود پس باید از کلمه هاوینگ استفاده کرد.

2.آیا استخراج تمامی بیت کوین ها امکان پذیر است؟

بله، طبق پیش بینی و گفته ها در سال 2140 استخراج بیت کوین به پایان می رسد.

3.هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

بعد از رویداد هاوینگ، سرعت انتشار بیت کوین‌های جدید در شبکه بلاک چین نصف شده و روند استخراج سخت‌تر می‌شود. همچنین با کمتر شدن بیت کوین، قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،