با توسعه وب و استفاده از اینترنت، سیستم‌های مالی نیز دچار تغییر و تحولات بنیادی شدند که یکی از آنها ورود پول دیجیتال به بازارهای مالی بین المللی بود. شاید تا چند سال پیش کسی نمی‌دانست که ارز دیجیتال چیست یا اصلاً چیزی تحت عنوان پول دیجیتال وجود دارد، ولی حالا در شرایطی هستیم که تقریباً اغلب مردم با انواع ارز دیجیتال تا حدودی آشنا هستند و تمایل دارند سرمایه گذاری در این بازار بکر و جدید را تجربه کنند.

ارز دیجیتال همان پول دیجیتالی است که توسط کدهای برنامه نویسی خلق شده و ایده اصلی آن تولید پولی بود که بدون دخالت شخص ثالث یا استفاده از خدمات بانک‌ها به ‌راحتی قابل ارسال به دیگران باشد یا بتوان آن را خرج کرد. برای اینکه دقیقاً بدانیم ارز دیجیتال چیست، چرا به وجود آمد، چه مزایا و معایبی دارد و با انواع و نحوه استخراج ارز دیجیتال آشنا شویم، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency نوعی پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری طراحی شده ‌است. انواع ارز دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز دارند. غیرمتمرکز بودن به این معناست که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند، شفاف و تغییرناپذیر هستند و براساس فناوری بلاک چین کار می‌کنند. فناوری بلاک چین عمومی است و قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را برای افراد داخل شبکه و افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

انواع ارز دیجیتال را می‌توان بدون دخالت شخص ثالث و به‌ صورت مستقیم از طریق اینترنت به سایر افراد ارسال کرد. یعنی برای خرید ارز دیجیتال یا ارسال آن برای دیگران نیاز به افتتاح حساب بانکی یا استفاده از خدمات بانک‌ها نیست. تعریف جامع ارز دیجیتال عبارتند از:

✓ ارزهای دیجیتال رشته کدگذاری شده‌ای از داده‌ها یا هش‌ها هستند که موجودیت یک واحد ارزی را مشخص می‌کنند

✓ شبکه ارزهای دیجیتال توسط مشارکت کنندگان آن ‌که «نود» نامیده می‌شوند، نظارت می‌شود

✓ ارز دیجیتال همان پول دیجیتالی است که توسط کدهای برنامه نویسی خلق شده‌ است

دلایل به وجود آمدن ارز دیجیتال

یکی از سؤالاتی که ممکن است در همین ابتدای مطلب برای شما به وجود آمده باشد، این است که چرا ارزهای دیجیتال به وجود آمدند و چرا به آن‌ها نیاز دارید؟

همان طور که می‌دانید، پول نقد به ‌صورت خصوصی، غیرقابل برگشت و همتا به همتا منتقل می‌شود و انتقال آن باید حتماً تحت نظارت بانک و نهادهای مالی رسمی باشد. پشتوانه پول نقد هر کشوری، دولت آن کشور است و برای مبادله این پول باید در همان کشور اقدام کنید. به ‌علاوه اینکه تورم اقتصادی یا رویدادهای سیاسی می‌توانند روی ارزش پول یک کشور تأثیر بگذارند.

در سال 2008 جرقه‌های تولد اولین ارز دیجیتال دنیا با نام بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو زده شد. بیت کوین ارز دیجیتالی همتا به همتا بود که هیچ‌ کدام از مشکلات پول نقد را نداشت، مستقل و غیرمتمرکز بود، شفاف بود و هیچ‌گونه تغییر یا سانسوری را نمی‌شد در آن ایجاد کرد. بیت کوین به وجود آمد تا کسب و کارهای مختلف برای پرداخت‌های مالی خود محدودیت بانک‌ها را نداشته ‌باشند و تحت وب و فقط با یک گوشی یا لپتاپ بتوانند نقل و انتقال‌های مالی خود را انجام دهند.

انواع ارز دیجیتال

پس از بیت کوین ارزهای دیجیتال مختلفی به وجود آمدند. این ارزها به دو دسته آلت کوین و توکن تقسیم می‌شوند. آلت کوین‌ها هر کدام بلاک چین خاص خود را دارند و کدهای اولیه بعضی از آنها از بیت کوین گرفته شده ‌است. اتریوم، لایت کوین، دوج کوین، ایاس، ریپل و ویوز جزو این دسته از انواع ارز دیجیتال هستند.

توکن‌ها دسته دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که روی پلتفرم آلت کوین‌هایی مانند اتریوم، ریپل یا ایاس ساخته شده‌اند و بلاک چین جداگانه‌ای ندارند. به توکن ها نمی‌توان به‌ عنوان یک ارز دیجیتال مستقل نگریست، چون برای اجرای تراکنش‌های خود از قدرت بلاک چین اصلی استفاده می‌کنند.

انواع ارز دیجیتال

محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا

از سال 2008 تاکنون بیش از 2200 رمز ارز جدید وارد بازار کریپتو شده‌اند و بیشتر آنها یا در اثر سقوط ارزش مرده‌اند یا رها شده‌اند. در این بین تنها تعداد معدودی از ارزهای دیجیتال همچنان پابرجا هستند و اتفاقاً از ارزش بازار بسیار بالایی برخوردارند. در ادامه با این رمز ارزها آشنا می‌شویم:

بیت کوین

بیت کوین با نماد اختصاری BTC اولین و قدرتمندترین ارز دیجیتال دنیاست. ارزش بازار بیت کوین حدود ۴۱۸.۲۶ میلیارد دلار و سهم آن از کل بازار ۳۹.۴۸ درصد است. حجم مبادلات روزانه بیت کوین ۲۶.۸۷ میلیارد دلار، تعداد واحدهای در گردش آن ۱۹.۲۹ میلیون و تعداد کل واحدهای BTC ۲۱ میلیون است. پیشنهاد میکنیم با کلیک بر روی لینک درج شده صفحه خرید بیت کوین در برترپرداخت را مشاهده کنید.

اتریوم

اتریوم با نماد اختصاری ETH دومین ارز دیجیتال ارزشمند دنیا پس از بیت کوین است. ارزش بازار اتریوم حدود ۱۸۵.۵۹ میلیارد دلار و سهم آن از کل بازار ۱۷.۴۸ درصد است. حجم مبادلات روزانه اتریوم ۸.۳۵ میلیارد دلار، تعداد واحدهای در گردش آن ۱۲۲.۳۷ میلیون است. با کلیک بر روی لینک درج شده میتوانید اطلاعات بیشتری از خرید اتریوم به دست آورید.

تتر

تتر با نماد اختصاری USDT یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا است. ارزش بازار تتر در حدود ۶۸.۳۳ میلیارد دلار است و در رتبه ۳ بازار قرار دارد. سهم بازار تتر ۶.۴۵ درصد و حجم مبادلات روزانه آن ۳۶.۹۴ میلیارد دلار است. در حال حاضر هر واحد تتر با قیمت ۱.۰۰ دلار معامله می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید تتر کلیک کنید.

بایننس کوین

بایننس کوین با نماد اختصاری BNB چهارمین ارز دیجیتال ارزشمند جهان است. ارزش بازار بایننس کوین حدود ۴۸.۵۵ میلیارد دلار و حجم مبادلات روزانه آن ۴۷۹.۸۴ میلیون دلار است و ۴.۵۸ درصد از حجم کل بازار را به خود اختصاص داده است. تعداد واحدهای در گردش بایننس کوین ۱۵۷.۹ میلیون و تعداد کل واحدهای آن ۲۰۰ میلیون است.

علاوه بر ارزهای نام‌ برده، ریپل، کاردانو، دوج کوین، پالیگان، سولانا، شیبا اینو، لایت کوین و ده‌ها ارز دیجیتال دیگر هم وجود دارند که می‌توانید قیمت لحظه‌ای آنها در سایت ملاحظه کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال

روش‌های خرید و فروش و تبادل ارز دیجیتال

روش‌های مختلفی برای خرید و فروش انواع ارز دیجیتال وجود دارد، ولی در حال حاضر امن‌ترین و معتبرترین روش خرید و فروش و تبادل ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی استفاده از خدمات صرافی‌های آنلاین است. صرافی‌های ارز دیجیتال یا Crypto Exchange مکانی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند که به ‌عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌کنند و برای این کار درصدی را به‌عنوان کمیسیون یا کارمزد برای خودشان در نظر می‌گیرند.

رایج‌ترین روش برای خرید ارزهای دیجیتال، خرید بیت کوین است. بیت کوین توسط همه صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی پشتیبانی می‌شود و می‌توانید از طریق تبدیل ان به ریالی یا تتر، سایر ارزهای دیجیتال را نیز خرید و فروش کنید. برای استفاده از خدمات صرافی آنلاین، فقط کافی است مراحل احراز هویت و ارسال مدارک هویتی را انجام دهید و یک پنل کاربری رسمی داشته‌ باشید که از طریق آن بتوانید معاملات خود را انجام داده و دارایی خود را در کیف پول الکترونیک مورد نظرتان ذخیره کنید.

تفاوت ارز دیجیتال با پول معمولی

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

ممکن است برایتان سؤال شود که ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول نقد دارند و عملاً ورود آنها به بازارهای مالی چه تحولی را ایجاد کرده است. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که ارزهای دیجیتال دری به ‌سوی انقلاب فناوری‌های مالی بوده و هستند. مهم‌ترین وجوه تمایز ارز دیجیتال با پول نقد را در ادامه توضیح می‌دهیم:

عدم نیاز به اجازه

مشاهده هر آنچه تاکنون در شبکه یک ارز دیجیتال اتفاق افتاده است به ‌همراه انجام تراکنش‌ها و ارسال پول در شبکه برای تمامی افراد امکان‌پذیر است.

امن بودن

ارزهای دیجیتال با سیستم رمزنگاری کلید خصوصی و کلید عمومی محافظت می‌شوند و احتمال هک یا سوء استفاده از آنها بسیار کم است.

سریع و جهانی بودن

تنها در عرض چند ثانیه می‌توانید به هر نقطه از دنیا که می‌خواهید، پول بفرستید. چون ماهیت ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بودن است.

مخفی کردن هویت

حساب‌ها و آدرس‌ها در ارزهای دیجیتال کاملاً محرمانه است و برای دستیابی به هویت افراد پشت آدرس‌ها باید تحلیل‌های عمیقی انجام شود.

غیرقابل برگشت بودن

تراکنش‌های ارز دیجیتال پس از تایید غیرقابل برگشت هستند و اگر تصادفی پول خود را به حسابی اشتباهی ارسال کنید، امکان برگشت آن وجود ندارد.

اگر میخواهید بدانید ارز دیجیتال تتر چیست؟ بر روی لینک درج شده کلیک کنید و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال یا اصطلاحاً ماینینگ فرایندی است که طی آن افراد با کامپیوترهای شخصی یا دستگاهی ماینر خود به فرایند تایید تراکنش‌ها در سیستم یک ارز دیجیتال کمک می‌کنند و در ازای آن پاداش یا ارز دیجیتال رایگان دریافت می‌کنند. ماینرها یا استخراج کنندگان با کمک به تسریع فرایند پردازش در استخراج ارز دیجیتال، سکه یا بلاک پاداش می‌گیرند.

مراحل استخراج ارز دیجیتال بسیار ساده است، چون برای این کار فقط به یک دستگاه استخراج یا ماینر قدرتمند نیاز دارید. در حال حاضر ماینرهای بیت کوین جزو پیشتازان بازار در این عرصه هستند. ارزهای دیجیتال ایده آزادی خواهانه‌ای دارند که پیوسته در حال محبوب شدن در میان مردم است.

کلام پایانی

ارز دیجیتال یک نوع پول دیجیتالی محسوب می شود که توسط برنامه نویس ها و کد ها بوجود امده است و در دنیای امروز سر و صدای زیادی کرده است.که اصلی ترین ایده آن بدون دخالت شخص است.برای اینکه از اطلاعات دقیق تمامی کارکرد ها اعم از مزایا معایب و نحوه استفاده از آن را آموزش ببینید مطالب برتر پرداخت را دنبال کنید.

سوالات متداول؟

1.تفاوت ارز دیجیتال با پول معمولی چیست؟

  • امن بودن
  • سریع بودن
  • غیر قابل برگشت
  • مخفی کردن هویت

2.بهترین ارز های دیجیتال کدام اند؟

  • تتر
  • اتریوم
  • بیت کوین
  • بایننس کوین

3.چگونه ارز دیجیتال خرید و فروش کنیم؟

معروفترین روش برای خرید ارز دیجیتال بیت کوین است. بیت کوین یکی از معتبر ترین ارز های دیجیتال است که توسط تمامی صرافی های ایرانی و خارجی پشتیبانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،