اتریوم پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال برتر دنیاست، اما تحلیلگران تکنیکال اعتقاد دارند که با در نظر گرفتن جنبه‌های مثبت و متعدد اتریوم، این ارز دیجیتال پول‌ساز در کوتاه ‌مدت نسبت به بیت کوین دارای نقطه ضعف است.

حجم بازار فعلی اتریوم چیزی در حدود 206 میلیارد دلار و تقریباً یک دوم حجم بازار بیت کوین است، اما خبر مهاجرت شبکه بلاک چین Ethereum به فرایند اثبات سهام، سرمایه گذاران نهادی را دچار تردید کرده است و داده‌های حاصل از عملکرد کاربران نشان ‌می‌دهد که اتریوم حدود 25 درصد در مقایسه با بیت کوین ضعف داشته است. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع و تحلیل دلایل ضعف اتریوم در برابر بیت کوین در کوتاه مدت پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی علل ضعف عملکرد Ethereum بپردازیم.

خرید اتریوم

اتریوم در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

اتریوم با نماد اختصاری ETH، ارزش بازار ۲۰۵.۵۲ میلیارد دلار و سهم ۱۷.۵۲ درصدی از کل بازار در رتبه ۲ بازار کریپتو قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش و تعداد کل واحدهای اتریوم ۱۲۲.۳۷ میلیون واحد است. در حال حاضر فعال‌ترین صرافی خرید اتریوم، صرافی WBF Exchange با سهم 99 درصدی از حجم معاملات روزانه است. اتریوم نیز مانند بیت کوین، تتر، دوج کوین و… نوعی دارای دیجیتال است. 5 کاربرد بسیار مهم اتریوم که به ‌معنای واقعی دنیای تکنولوژی را متحول کرد، عبارتند از:

1) اتریوم باعث بهبود خدمات مالی و بانکی می‌شود

کاربردهای اتریوم در حوزه بانکی و مالی به ‌ویژه در بخش اوراق قرضه، قراردادها، پرداخت‌های مالی، امور بیمه‌ای، خرید کالا و… متنوع است. در دنیای واقعی از اتریوم در نرم افزارهای پرداخت مالی غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

2) از قراردادهای هوشمند اتریوم برای پیش بینی بازارهای مالی استفاده می‌شود

بازارهای پیش بینی به بازارهایی گفته ‌می‌شود که شما می‌توانید در آنها نتیجه یک رویداد خاص مالی خاص را پیش بینی کنید. در چنین بازارهایی می‌توانید از قراردادهای هوشمند و توکن های اتریوم برای شرط بندی و نظرسنجی یا اعطای پاداش در ازای پیش بینی استفاده‌ کرد.

3) بازار توکن اوراق ‌بهادار اتریوم نوعی دارای واقعی است

پلتفرم اتریوم در دنیای واقعی ثابت کرده است که توکن های اوراق‌ بهادار Ethereum دقیقاً مانند سهام، املاک، فلزات گران‌بها و… ارزشمند هستند و سودآوری آنها حتی به‌ مراتب بیشتر از دارایی‌های ارزشمند فیزیکی است.

4) قراردادهای هوشمند اتریوم برای مدیریت هویت دیجیتال ارزشمند هستند

قراردادهای هوشمند اتریوم از مشکلاتی مانند سرقت هویت و انحصار داده‌ها که به‌ دلیل نقصان مدیریت هویت دیجیتال اتفاق میافتند، جلوگیری می‌کنند.

5) در پلتفرم اتریوم حریم خصوصی از امنیت بالایی برخوردار است

به ‌وسیله اتریوم می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعات شما در موتورهای جستجو ذخیره نمی‌شود. همان طور که احتمالاً می‌دانید، مرورگرها اطلاعات کاربران را ذخیره می‌کنند تا از تحلیل این داده‌ها برای بهبود عملکرد خود استفاده ‌کنند، اما با توجه اینکه امکان فروش یا سوءاستفاده از این داده‌ها وجود دارد، اتریوم در این زمینه قدرتمند عمل کرده و اجازه درز اطلاعات وجود ندارد.

پیشنهاد میکنیم با کلیک بر روی لینک درباره کیف پول آنلاین ارز دیجیتال بخوانید.

ارزش و قیمت اتریوم

عوامل مؤثر بر ارزش و قیمت اتریوم

اتریوم به ‌عنوان دومین ارز دیجیتال قدرتمند دنیا و در پی رفع نواقص بیت کوین خلق شد. نوسانات شدید قیمت ارزهای دیجیتال باعث شده شناسایی عوامل مؤثر بر ارزش و قیمت آنها به شدت مورد توجه واقع شود. درک این موضوع در مورد ارز دیجیتال اتریوم برای سرمایه گذاران این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی در مورد اتریوم و بیت کوین شاخص‌های زیر در ارزش بازار و قیمت ارزها تأثیر دارند:

 عوامل اقتصادی

 1. شاخص قیمت سهام در بورس نیویورک
 2. شاخص S&P 500
 3. قیمت جهانی طلا
 4. نرخ مبادله دلار و یورو

عوامل فنی

 1. میزان سختی استخراج رمز ارز
 2. تعداد معاملات روزانه
 3. تعداد روزانه بیت ‌کوین و اتریوم در گردش

 عوامل اجتماعی

 1. تعداد توئیت‌های روزانه مرتبط با بیت‌ کوین یا اتریوم
 2. تعداد جست‌وجوهای روزانه بیت ‌کوین یا اتریوم در گوگل

طی بررسی‌های دقیقی که در بازه زمانی سال 2014 تا 2021 انجام‌ شده، در بین تمام عوامل نام ‌برده، قیمت جهانی طلا بیشترین میزان تأثیرگذاری در قیمت و ارزش بازار اتریوم را دارد،  اما در کوتاه ‌مدت، نرخ مبادله دلار و یورو بیش از سایر عوامل باعث نوسان نرخ اتریوم شده‌ است.

قیمت اتریوم

دلایل ضعف اتریوم در برابر بیت کوین در کوتاه مدت

در بخش‌های قبلی با اتریوم و جایگاه آن رد بازار آشنا شدید، در ادامه می‌خواهیم بپردازیم به مهم‌ترین بخش این مطلب، یعنی بررسی نقاط ضعف اتریوم نسبت به بیت کوین در بازه‌های زمانی کوتاه مدت که باعث شده علی‌رغم حجم بازار قابل توجه اتریوم، ارزش آن تقریباً به یک ششم بیت کوین نزول پیدا کند!

نوسان قیمت اتریوم

در نمودار بالا که نوسان قیمت اتریوم نسبت به بیت کوین را نشان‌ می‌دهد، می‌توانید ملاحظه کنید که حتی در نقاطی که اتریوم در بالاترین قیمت خود بوده، همچنان در سطح پایین تری نسبت به بیت کوین قرار دارد. تحلیلگران علت ضعف اتریوم نسبت به بیت کوین را در 3 عامل زیر تعریف کرده‌اند:

هیچ کشوری هنوز استاندارد اتریوم را تصویب نکرده‌ است

همچنان که می‌دانید بیت کوین هم اکنون در بسیاری از کشورها از جمله کشور خودمان برای خرید و فروش، مبادله با کالا و… استفاده می‌شود. حتی کشور السالوادور بیت کوین را به‌ عنوان پول رسمی و قانونی خود معرفی کرده است. اما در مورد اتریوم هنوز این اتفاق نیفتاده و اتریوم تنها به ‌عنوان یک دارایی دیجیتال ارزشمند برای سرمایه گذاری محسوب‌ می‌شود.

شبکه اتریوم به‌ دلیل رشد آن در امور مالی غیرمتمرکز دچار ازدحام شده ‌است

رشد موفقیت‌آمیز اتریوم در امور مالی غیرمتمرکز و بازار توکن های غیرقابل معاوضه باعث ازدحام شدید در شبکه اتریوم شده ‌است. این ازدحام فرصت را برای رقبا فراهم می‌کند تا وارد این جریان شوند، به ‌عنوان‌ مثال، ورود Harvest Finance. ازدحام به وجود آمده سبب شد تا رقبا قراردادهای هوشمند خود را به‌ عنوان راه حلی آسان به سرمایه گذارانی که به ‌دنبال گزینه‌ای ارزان قیمت هستند، معرفی کنند.

ترافیک بالای شبکه و مشکل مقیاس پذیری که حل نشده است

سرعت پایین تراکنش‌ها، بالا بودن کارمزد اتریوم و مشکل مقیاس پذیری تا حدودی باعث دلسردی کاربران و طرفین تراکنش‌ها شده‌ است. در واقع ترافیک بالای شبکه اتریوم باعث شده ‌است که مقیاس پذیری اتریوم به یک چالش حل نشدنی تبدیل شود. البته بیت کوین نیز با مشکل مقیاس پذیری درگیر هست، اما نه به ‌اندازه اتریوم!

آیا عملکرد شبکه اتریوم نسبت به رقبای خود ضعیف شده ‌است؟

اگر سوالتان این است که با وجود ضعف‌های مطرح ‌شده، آیا اترویم دچار افت ارزش می‌شود و قیمت آن نزول پیدا می‌کند؟ باید بگوییم خیر.

دنیای رمز ارزها دنیای عجیب و مرموزی است که نقش نهنگ‌ها را نباید در آن دست کم گرفت. فعالیت نهنگ‌ها می‌تواند موجب رشد قیمت یا ریزش قیمت یک رمز ارز شود، اما نهنگ‌های ETH فعال هستند و اجازه نمی‌دهند که قیمت و ارزش بازار اتریوم ریزش پیدا کند. حدود 5 درصد از کل اتریوم بازار در جیب 10 نهنگ بزرگ بازار است، این نکته را هیچ ‌وقت فراموش نکنید!

محدودیت عرضه بیت کوین نیز موضوع مهمی است که می‌تواند در ارزش آتی اتریوم تأثیرگذار باشد. حتی ممکن است پدیده Flippening رخ دهد و اتریوم سلطان بازار ارزهای دیجیتال را کنار بزند و به رتبه 1 بازار تبدیل شود. در هر صورت ضعف مقطعی به وجود آمده، دلیلی بر کاهش ارزش بازار اتریوم نخواهد بود.

کلام پایانی

در این مطلب از برتر پرداخت به بررسی دلایل ضعف اتریوم در برابر بیت کوین در کوتاه ‌مدت پرداختیم و این موضوع را از ابعاد مختلف بررسی کردیم. اما در پایان خاطر نشان می‌شویم که بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینی است و هیچ ضعف یا به قوت رسیدنی در آن پایدار نبوده و نخواهد بود. اگر درباره سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال اتریوم یا خرید بیت کوین تجربه یا سؤالی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش کامنت‌ها مطرح کنید. سؤالات شما انگیزه ما برای تولید مقالات جذاب‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود.

سوالات متداول؟

1.دلیل سقوط اتریوم نسبت به بیت کوین؟

 • هیچ کدام از کشور ها استاندارد اتریوم را ندارند.
 • ترافیک بالای این شبکه باعث برخی از مشکلات شده است.
 • رشد یک دفعه ای اتریوم باعث ازدحام شده است.

2.چه چیزی بر ارزش و قیمت اتریوم تاثیر می گذارد؟

عوامل اجتماعی عوامل فنی و عوامل اقتصادی از نکات مهمی هستند که بر قیمت اتریوم تاثیرگذار هستند.

3.بهترین ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال اتریوم بعد از بیت کوین یکی از بهترین ارز های دیجیتال به حساب می آید.اما برخی از افراد معتقدند که این ارز دیجیتال پول ساز در تایم کوتاه نسبت به بیت کوین نقاط ضعفی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،