هرچند دنیای ارزهای دیجیتال با شعار غیرمتمرکز بودن و عدم وابستگی به نظام‌های مالی و بانکی شروع به کار کرد، اما هرچقدر ارزش کوین‌های معتبر بازار بالا می‌رفت، نیاز به وجود ارزهای دارای پشتوانه فیزیکی بیشتر احساس می‌شد. چون برخلاف تصور اولیه، کنترل عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه و کنترل بازار با ارزهای فیات غیرممکن بود. راهکاری که برای حل این مسئله اجرا شد، استیبل کوین‌ها (stablecoins) یا ارزهای دیجیتال پایدار بودند. اما استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها یکی از انواع ارزهای دیجیتال هستند که برای کنترل روند عرضه و تقاضای بازار، به حداقل رساندن نوسان قیمت ارزهای دیجیتال و راحت شدن خیال کاربران از امنیت دارایی آنها در شرایط نوسان بالای بازار به وجود آمدند. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد ارزهای پایدار، دلایل اهمیت آنها، انواع استیبل کوین‌ها و از همه مهمتر نحوه کار با آنها پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله به معرفی بهترین استیبل کوین‌ها نیز خواهیم پرداخت.

استیبل کوین

ارز دیجیتال پایدار یا استیبل کوین چیست؟

ساده‌ترین تعریفی که در پاسخ به سؤال «استیبل کوین چیست؟» می‌توان دادن این است:

«استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که با ارزهای فیات قدرتمند (مانند دلار، یورو، پوند و…) یا کالاهای با ارزش (مانند طلا، الماس، نقره و…) پشتیبانی شده و دارای قیمت ثابت باشند.

انواع استیبل کوین‌ها برخلاف سایر ارزهای دیجیتال دارای قیمت ثابت و حداقل نوسان نرخ در شرایط ریسک بازار هستند. در حال حاضر محبوب‌ترین استیبل کوین‌های بازار آنهایی هستند که توسط دلار و طلا پشتیبانی می‌شوند. اولین استیبل کوین بازار تتر بود که با پشتوانه دلار آمریکا در سال 2017 معرفی شد و امروز با حجم بازار 80 میلیارد دلاری در جایگاه سومین ارز دیجیتال ارزشمند دنیا قرار دارد.

چه کسانی ارزهای دیجیتال پایدار را منتشر کرده‌اند؟

احتمالاً برایتان جالب است بدانید که استیبل کوین‌ها را صرافی‌های ارز دیجیتال منتشر کردند. به‌ عنوان مثال تتر توسط صرافی معروف بیت فینکس عرضه شد و دلار آمریکا را به‌ عنوان وثیقه یا پشتوانه این ارز معرفی کرد. این صرافی به ازای هر ۱ واحد تتر که بازار عرضه می‌کند، ۱ دلار در حساب بانکی خزانه بانک مرکزی آمریکا پس‌انداز می‌کند. در واقع هر یک دلاری که پس‌انداز می‌شود، پشتوانه یک واحد تتر است که روانه بازار شده ‌است.

دلیل اهمیت استیبل کوین ‌ها

فلسفه به وجود آمدن استیبل کوین‌ها ایجاد خانه‌ای امن برای دارایی سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال بود. همان طور که می‌دانید همه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و هیچ بانک یا نهاد مالی پشتوانه آنها نیست. تا قبل از به وجود آمدن استیبل کوین‌ها، غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال در شرایط نوسان شدید بازار مشکلات متعددی را برای سرمایه گذاران به وجود آورده‌ بود، از جمله:

 • متضرر شدن سرمایه گذاران در شرایط سقوط قیمت برخی از ارزها به ‌دلیل عدم امکان تبدیل آنی آنها به ارزهای فیات یا دارایی با قیمت ثابت
 • عدم تعادل میان عرضه و تقاضای بازار ارزهای دیجیتال و ایجاد شوک‌های شدید قیمتی در شرایط وقوع رویدادهای مهم سیاسی و اقتصادی در جهان
 • ریسک بالا و خطرناک بودن نگهداری از دارایی‌های ارزهای دیجیتال

دلایل اصلی اهمیت استیبل کوین‌ها رفع همین مشکلاتی بود. ارزهای پایدار دارای قیمت نسبتاً ثابت و یک پشتوانه قدرتمند فیزیکی هستند، به‌ علاوه اینکه می‌توانید به ‌صورت آنی انواع ارزهای دیجیتال را به یک استیبل کوین رایج مانند تتر تبدیل کنید.

با ورود انواع استیبل کوین‌ها به بازار ارزهای دیجیتال، به ‌محض ایجاد نوسان شدید در قیمت یک ارز، سرمایه گذاران می‌توانستند به‌صورت آنی و بدون نگرانی از کاهش ارزش دارایی خود، آن را به انواع استیبل کوین تبدیل کنند. با این کار علاوه بر اینکه از متضرر شدن کاربران در زمان خرید ارز دیجیتال جلوگیری می‌شد، خطرات ناشی از نگهداری مبالغ بالای ارزهای گران‌قیمت نیز کاهش پیدا می‌کرد. با خرید و فروش انواع استیبل کوین در کنار سایر ارزهای دیجیتال، کم‌کم نرخ عرضه و تقاضای بازار نیز متعادل شدند.

انواع استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال

کاربردهای استیبل کوین در دنیای واقعی

حالا که دانستیم استیبل کوین چیست و چرا وجود آن برای بازار ارزهای دیجیتال اهمیت دارد، برویم به سراغ معرفی کاربردهای آن. انواع استیبل کوین‌ها برخلاف تفاوت در پشتوانه متمرکز و ارزش بازار، کاربردهای مشابهی دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم:

خرید و فروش آنی انواع ارزهای دیجیتال

یکی از آسان‌ترین روش‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال و تبدیل آنها به ارزهای فیات یا بالعکس، استفاده از استیبل کوین‌ها است. با استفاده از ارزهای پایدار می‌توانید به‌ صورت آنی دارایی دیجیتال خود را به دلار، یورو و… یا سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کنید.

حفاظت از سرمایه و دارایی سرمایه گذاران

یکی دیگر از کاربردهای مهم ارزهای پایدار، استفاده از آنها برای حفاظت ارزش دارایی سرمایه‌گذاری است. استیبل کوین‌ها قیمت ثابتی دارند و تحت‌ تأثیر نوسانات شدید بازار دچار تغییر قیمت ناگهانی نمی‌شوند، بنابراین در شرایطی که نرخ یک ارز در روند نزولی ناگهانی قرار می‌گیرد، بهترین گزینه برای تبدیل و حفاظت از ارزش آن ارز دیجیتال محسوب می‌شوند.

بالاتر بردن سرعت مبادلات ارزی

با استفاده از انواع استیبل کوین‌ها می‌توانید به ‌صورت لحظه‌ای از هر نقطه از دنیا به نقاط دیگر ارز یا پول ارسال کنید. به‌ علاوه اینکه کارمزد ارسال پول در این روش نیز بسیار کم است.

بهبود عملکرد صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال

ارزهای پایدار به صرافی‌های آنلاین کمک می‌کنند که معاملات تبادل ارزهای دیجیتال و فیات را با سرعت بیشتری انجام دهند. به ‌علاوه اینکه امکان نگهداری از دارایی سرمایه گذاران به ‌صورت استیبل کوین را هم فراهم می‌کنند.

امکان پرداخت هوشمند

با کمک ارزهای پایدار امکان پرداخت‌های هوشمند برای سراسر دنیا فراهم شده ‌است. با بهره گیری از این سیستم حتی فریلنسرهایی که با شرکت‌های خارجی همکاری می‌کنند هم می‌توانند به‌ راحتی درآمد دلاری خود را به‌ صورت یک استیبل کوین مانند تتر دریافت کنند.

مزایا و معایب استیبل کوین ‌ها

همان طور که پیش‌تر توضیح دادیم، استیبل کوین‌ها تلاش کردند تا پلی فیزیکی میان ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال برقرار کنند تا معاملات میان این دو بازار به اطمینان و سهولت بیشتری انجام شود. استیبل کوین‌ها نیز مانند سایر انواع ارزهای دیجیتال مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم:

مزایای استیبل کوین ها:

 • کارمزد تراکنش‌های استیبل کوین‌ها کم است
 • معاملات آنها سریع و ایمن انجام‌ می‌شود
 • قابلیت تبادل با ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات را دارند
 • پشتوانه آنها یک دارایی به اثبات و ارزشمند فیزیکی است
 • از فناوری بلاک‌چین به ‌عنوان یک سیستم امن، شفاف و قابل پیگیری استفاده می‌کنند
 • درک و استفاده از این سیستم برای همه کاربران ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات راحت است
 • برای محافظت از دارایی کاربران، در معاملات از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند

معایب استیبل کوین‌ ها:

 • متمرکز است و ارزش آن به یک دارایی فیزیکی وابسته‌ است
 • برای اطمینان از میزان و ارزش روز دارایی‌ها به یک حسابرسی بیرونی نیاز دارند
 • برای ایجاد اعتماد میان طرفین معاملات به یک نهاد مالی قدرتمند نیاز دارند
 • برای سرمایه‌گذاری مالی در بلند مدت مناسب هستند و در کوتاه مدت سوددهی قابل قبولی ندارند

  سوددهی کم استیبل کوین‌ها در سرمایه گذاری

انواع استیبل کوین کدام است؟

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید بدانید، دسته بندی ارزهای پایدار است. انواع استیبل کوین‌ها براساس نوع پشتوانه مالی آنها به 4 گروه زیر تقسیم می‌شوند:

✓ استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز فیزیکی

ارزهای پایدار با پشتوانه ارزهای فیزیکی مانند دلار، یورو و… رایج‌ترین و معتبرترین استیبل کوین‌های بازار هستند. اعتماد به این ارزها آسان است، چون نقدشوندگی بالایی دارند، قیمت آنها به اثبات است، یک نهاد مالی قوی مانند بانک مرکزی یک کشور پشتوانه آنهاست و به ‌راحتی قابل تبدیل هستند.

محبوب‌ترین استیبل کوین بر پایه دلار که در حال حاضر در جایگاه سومین ارز دیجیتال محبوب جهان نیز قرار دارد، تتر است. پشتوانه هر واحد تتر یک دلار آمریکاست. در کشور ما با توجه به نوسان نرخ دلار، نرخ تتر به‌صورت روزانه تغییر می‌کند. برای مشاهده قیمت روز تتر، می‌توانید به صفحه قیمت ارز دیجیتال مراجعه کنید.

✓ استیبل کوین‌های با پشتوانه کالا

گروه بعدی، ارزهای پایداری هستند که پشتوانه آنها فلزات گران قیمتی مانند طلا، نقره و… هستند. این نوع استیبل کوین‌ها نسبت به گروه قبلی از قیمت بالاتر و نقدشوندگی بیشتری برخوردارند. به‌ علاوه اینکه پشتوانه آنها نیز یک دارایی فیزیکی و واقعی است.

✓ استیبل کوین‌های با پشتوانه کرپیتوکارنسی‌ها

دسته سوم ارزهای پایدار با ارزهای دیجیتال معتبر بازار پشتیبانی می‌شوند، ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم. البته این گروه از استیبل کوین‌ها به ‌دلیل اینکه پشتوانه‌ای از جنس ارز دیجیتال دارند، همچنان ریسک‌ها و خطرات ارزهای دیجیتال را هم به ‌همراه دارند و معمولاً کمتر کاربری از آنها استقبال می‌کند.

✓ استیبل کوین‌های بدون پشتوانه

و اما آخرین گروه از ارزهای دیجیتال پایدار، ارزهای بدون پشتوانه هستند. عملکرد این ارزها مستقیماً توسط بانک مرکزی کنترل شده و قیمت آنها توافقی مشخص می‌شود. این گروه از استیبل کوین‌ها نیز از نظر ارزش و قیمت بازار به اثبات هستند، معاملات آنها در فضایی شفاف و امن انجام‌می‌شود و عرضه و تقاضای نسبتاً پایداری دارند.

معرفی مهم‌ترین استیبل کوین ‌های بازار رمز ارز

در سال گذشته به ‌دلیل نوسانات شدید نرخ ارزهای دیجیتال، تغییرات اساسی در بازار کریپتو و رده بندی ارزهای پایدار به وجود آمد. بر این اساس اگر بخواهیم به معرفی بهترین استیبل کوین‌های بازار بپردازیم، مطابق جدول زیر خواهد بود:

رتبه نام استیبل کوین پشتوانه حجم معاملات بازار تعداد شبکه پشتیبان
1 تتر (USDT) دلار آمریکا 66 میلیارد دلار 45
2 یو اس دی (USDC) دلار 54 میلیارد دلار 43
3 دلار بایننس (BUSD) دلار 18 میلیارد دلار 29
4 دای (DAI) دلار 6.5 میلیارد دلار 28
5  فراکس (FRAX) دلار 1.3 میلیارد دلار 16
6 ترو یو اس دی (TUSD) دلار 1.2 میلیارد دلار 10
7 دلار پکس (USDP) دلار 843 میلیون دلار 2
8  دلار نوترینو (USDN) دلار 750 میلیون دلار 4
9 دلار ترون (USDD) دلار 720 میلیون دلار 4
10 دلار ترا کلاسیک (USTC) دلار 478 میلیون دلار 17

معیارهای انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال پایدار چیست؟

همان طور که در جدول ملاحظه کردید، در بین صدها استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال، این 10 ارز بیشترین محبوبیت و حجم معاملات روزانه را دارند. دلیل انتخاب آنها و همچنین علت اصلی محبوبیتشان در میان کاربران در چند مزیت زیر خلاصه می‌شود:

 • نقدشوندگی بیشتر و راحت‌تر
 • ثبات قیمت در طولانی ‌مدت
 • حجم معاملات بازار آنها

استیبل کوین چیست

پیشنهاد میکنیم مقاله ای دیگر در سایت برترپرداخت با موضوع کیف پول آنلاین ارز دیجیتال را با کلیک بر روی لینک مطالعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب دانستیم که استیبل کوین چیست و با 10 مورد از بهترین استیل کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال آشنا شدیم. اگر قصد ورود به بازار کریپتو را دارید، حالا دیگر می‌توانید مطمئن باشید که هر آنچه لازم بود درباره استیبل کوین‌ها بدانید، در این مقاله آموختید.

به طور کلی ارزهای پایدار یک راهکار عالی برای حفاظت از دارایی‌های کاربران در شرایط بحرانی بازار، روشی مطمئن برای تبادل ارزها و یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری مطمئن محسوب ‌می‌شوند. اگر درباره استیبل کوین‌ها سؤالی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

سوالات متداول

1.آیا می‌توان قیمت یک استیبل کوین را تغییر داد؟

در صورتی که قیمت پشتوانه آن ارز دچار نوسانات مثبت با منفی شود، قیمت آن استیبل کوین دچار تغییر می‌شود. در غیر اینصورت هیچ نهادی نمی‌تواند قیمت آن را تغییر دهد.

2.آیا می‌توان استیبل کوین‌ها را در تمامی شبکه‌های بلاک چینی مورد معامله و خرید و فروش قرار داد؟

خیر. ارزهای پایدار فقط در شبکه بلاک چینی از آنها پشتیبانی می‌کند یا در کیف پول مخصوص خود قابل نقل و انتقال و معامله هستند.

3.امنیت کدام استیبل کوین‌ها بیشتر است؟

در حال حاضر تتر با پشتوانه دلار آمریکا امن‌ترین ارز پایدار بازار است.

4.آیا استیبل کوین‌ها ریزش شدید قیمت را تجربه می‌کنند؟

خیر. با توجه به اینکه پشتوانه اغلب ارزهای پایدار ارزهای فیات قدرتمندی مانند دلار و یورو یا فلزات ارزشمندی مانند طلا، نقره و حتی الماس هستند، دچار ریزش قیمت یا افت ارزش شدید نمی‌شوند.

5.قیمت استیبل کوین‌ها بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

قیمت روز هر ارز پایدار به توجه قیمت روز پشتوانه آن مشخص می‌شود. به ‌عنوان مثال قیمت روز تتر با توجه به قیمت روز دلار آمریکا در بازار آزاد اعلام می‌شود.

6.کسب درآمد از طریق استیبل کوین‌ها چگونه است؟

با خرید، فروش و تبادل ارزهای پایدار با ارزهای دیجیتال و فیات در شرایط نوسان بازار می‌توانید از طریق استیبل کوین‌ها به درآمد برسید.

7نحوه کار با استیبل کوین‌ها چگونه است؟

برای استفاده از ارزهای پایدار می‌توانید از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی استفاده ‌کنید.

2 دیدگاه. Leave new

 • مهرنوش سعیدی
  می 29, 2024 3:31 ب.ظ

  نحوه کار با استیبل کوین چجوریه؟

  پاسخ
  • مهنوش کاظمی
   ژوئن 11, 2024 10:37 ق.ظ

   درود
   شما برای استفاده از ارزهای پایدار میتونید از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی استفاده ‌کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،