از سال 2008 که بیت کوین به‌ عنوان نخستین ارز دیجیتال دنیا متولد شد تا سال‌ها بعد که اتریوم، ریپل و ده‌ها کوین دیگر وارد بازار شدند، میلیون‌ها سرمایه‌گذار دارایی نقدی خود را روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند. این بازار جذاب سرمایه‌گذاران مختلفی را یک شبه به موفقیت‌های باورنکردنی رساند، ولی از اوایل نوامبر 2021 ضربه سختی را متحمل شد و بسیاری از طرفداران خود را ناامید کرد. از آن زمان تاکنون، بازار کریپتو نوسانات کم سابقه‌ای داشته که کاربران را نسبت به آینده ارزهای دیجیتال نگران می‌کند. اگر نوسان قیمت دلار را هم به چالش‌های بازار سرمایه اضافه کنیم، آینده ارز دیجیتال در ایران نیز به همین ترتیب برای سرمایه‌گذاران مبهم است!

سایت Bitcoinisdead در سال 2019 پیش بینی کرده بود که بهترین روزهای دارایی دیجیتال به پایان رسیده است و از این پس شاهد رکود رمز ارزها خواهیم بود و روزی خواهد رسید که عاقبت ارز دیجیتال، حذف شدن از بازار است. هرچند نمی‌توان صریحاً گفت که آینده ارزهای دیجیتال چه خواهد شد، ولی به نظرتان چه چیزی می‌تواند باعث از کار افتادن بازار کریپتو شود؟ اکنون که بازار به پایین‌ترین سطح خود نزول کرده، آیا ارز دیجیتال آینده دارد؟ برای پاسخ به این سؤال و سؤال‌های مشابه، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بازار معامله ارزهای دیجیتال

آیا ارزهای دیجیتال در معرض خطر قرار دارند؟

ارزهای دیجیتال به‌ عنوان یکی از پدیده‌های بزرگ و استثنائی صنعت مالی دنیا، به ‌سرعت در حال گسترش هستند. ولی آیا می‌توانیم برای همیشه به این دارایی‌های دیجیتال اعتماد کنیم؟ آیا این احتمال وجود دارد که روزی عاقبت ارز دیجیتال حذف شدن از بازارهای مالی باشد؟

هرچند ارزهای دیجیتال مدیریت مرکزی ندارند و جزو دارایی‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شوند، اما همچنان مردم و حتی شرکت‌های بزرگ از آن‌ها به‌ عنوان یکی از روش‌های امن برای حفظ ارزش دارایی‌ها یا سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. این سطح از اعتماد به ارزهای دیجیتال، شاید تأثیر مثبتی در روند عرضه و تقاضای بازار داشته ‌باشد، ولی خطر از بین رفتن ارزهای دیجیتال همیشه وجود دارد، زیرا:

  • تمامی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بر روی شبکه بلاک‌چین انجام‌ می‌شود. در صورتی که بلاک‌چین مورد حمله قرار گیرد، تمامی اطلاعات ذخیره شده در آن از بین خواهد رفت.
  • تنوع ارزهای دیجیتال باعث شده ‌است که این ارزها در معرض حملات هکری و تلاش‌های نفوذ افراد سودجو قرار بگیرند. در بسیاری از موارد، حملات اینترنتی به بورس‌های ارز دیجیتال منجر به سرقت دارایی‌های کاربران و تلف شدن میلیون‌ها دلار سرمایه شده ‌است.
  • صنعت ارزهای دیجیتال نیز چالش‌های خاص خود را دارد و با توجه به پتانسیل بالای آن در ایجاد تغییر و نوآوری در بازار سرمایه، انتظار می‌رود که تلاش‌های بیشتری برای افزایش امنیت و حفاظت آن صورت گیرد. ولی تا این لحظه هیچ راهکاری برای حفاظت 100 درصدی از امنیت دارایی‌های دیجیتال وجود ندارد.

سقوط ارزش ارزهای دیجیتال

عوامل تهدید کننده بازار رمز ارزها کدام است؟

ارزهای دیجیتال همچنان یکی از پرطرفدارترین روش‌های سرمایه‌گذاری هستند و کاربران مختلفی از این راهکار برای کسب درآمد استفاده می‌کنند. با این حال، نمی‌توان احتمال از بین رفتن ارزهای دیجیتال در آینده را در نظر نگرفت.

عوامل مختلفی جایگاه رمزارزها را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهند و می‌توانند آنها را برای همیشه از بازار مالی جهان حذف کنند، از جمله:

✔ تنوع ارزهای دیجیتال و عرضه مداوم کوین‌های جدید

یکی از چالش‌هایی که درباره ارزهای دیجیتال با آن مواجه هستیم و احتمالاً در آینده خطرساز خواهد شد، تنوع ارزهای دیجیتال است. هر روز یک رمز ارز جدید به بازار عرضه می‌شود و این موضوع باعث شده که تریدرها برای خرید ارز دیجیتال با تنوع بسیار زیاد کوین‌ها مواجه باشند. این تنوع ممکن است باعث شود برخی از ارزهای دیجیتال خیلی زود از بازار حذف شوند، چون رقابت به‌ صورت اتوماتیک ارزهای ضعیف را حذف می‌کند.

✔ قانون‌گذاری و محدودیت‌های جدید

یکی دیگر از چالش‌هایی که آینده ارز دیجیتال در ایران و کل جهان را تغییر خواهد داد، تشدید مقررات ارزهای دیجیتال است. به‌ عنوان مثال در اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی شده ‌است که سند تنظیم سیاست ارزهای دیجیتال یا همان MiCA – Markets in Crypto-Assets از سال 2023 اجرا شود.

این یادداشت برای تنظیم کلیه پروژه‌های ارزهای دیجیتال در اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده ‌است. مطمئناً سیاست‌های مشابه آن نیز به ‌زودی در کشور ما قانون‌گذاری و اجرا خواهد شد. این محدودیت‌ها ممکن است باعث کاهش قیمت ارزهای دیجیتال شود و در نتیجه برخی از رمز ارزها را از بین ببرد.

✔ نوسان قیمت بازار

نوسانات قیمت یکی دیگر از چالش‌هایی است که بازار ارزهای دیجیتال در آینده با آن مواجه خواهد شد. با توجه به عدم وجود پشتوانه قوی و قانونی برای این ارزها، نوسان قیمت بازار کریپتو معمولاً با بازار سرمایه متفاوت است.

این نوسانات سرمایه‌گذاران مختلفی را به سود باور نکردنی رسانده و در عین حال سرمایه افراد زیادی را هم یک شبه به نابودی کشانده‌ است. با توجه به اینکه تورم جهانی در حال رشد است، این نوسانات قیمتی باعث می‌شوند که سرمایه‌گذاران به ‌جای ارزهای دیجیتال سرمایه خود را به دارایی‌های غیرمنقول تبدیل کنند.

با وجود تمامی این چالش‌ها، در حال حاضر ارزهای دیجیتال بخش مهمی از پرتفوی سرمایه‌گذاری دنیا هستند. پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین در کل جهان و حتی در برنامه‌های دولتی در حال توسعه هستند و حتی برخی کشورها بیت کوین را به ‌عنوان پول ملی خود پذیرفته‌اند.

آینده ارز دیجیتال در ایران

چرا هکرها نمی‌توانند ارزهای دیجیتال را نابود کنند؟

یک از خطراتی که همیشه ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند، هکرها و کی‌لاکرها هستند. برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند هکرها هم قدرت نابودی ارزهای دیجیتال را دارند، یعنی روزی فرا برسد که یک استخر استخراج آن‌قدر بزرگ شود که بتواند بیش از 50 درصد قدرت ماینینگ یک کوین را در دست بگیرد. به نظرتان اگر روزی یک هکر ۵۱ درصد از قدرت استخراج یک ارز را به‌ دست بگیرد، این ارز نابود خواهد شد؟

ساتوشی ناکوموتو خالق بیت کوین پاسخ این سؤال را چند سال پیش داده است:

«اگر فردی موفق شود 50 درصد از قدرت بیت کوین را تسخیر کند، به نفع او نیست که استخراج این ارز را متوقف کند، زیرا می‌تواند با دریافت پاداش بلاک‌ها پول زیادی را به‌ دست بیاورد. البته از آنجایی که هیچ ‌کس حاضر نیست ثروت خود را نابود یا بی‌ارزش کند، بیت کوین را از بین نمی‌برد.»

هرچند ما نمی‌دانیم یک شخص یا یک سازمان در چنین موقعیتی چه کار خواهد کرد، اما تحلیل ساتوشی ناکوموتو درباره عاقبت ارز دیجیتال پس از هک کاملاً درست است. چون هیچ سرمایه‌گذاری نیست که بتواند دارایی که هر لحظه به ‌صورت تصاعدی در حال افزایش است، با دست‌های خودش نابود و بی‌اعتبار کند.

چرا ماینرها دست از استخراج یک ارز دیجیتال می‌کشند؟

در بخش قبلی درباره هکرها صحبت کردیم و دیدم که به ‌احتمال 99 درصد قدرت نابودی ارزهای دیجیتال را ندارند. ولی ماینرها را فراموش کردیم!

به‌ طور کلی نابودی یک ارز دیجیتال محبوب خیلی دور از تصور است، ولی اگر روزی ماینرها انگیزه خود را برای استخراج یک رمز ارز از دست بدهند و دست از ماینینگ آن بکشند، چه خواهد شد؟

پاسخ دادن به این سؤال آسان نیست. اگر از افرادی که صرفاً برای سرگرمی روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند صرف‌نظر کنیم، انگیزه مابقی تریدرها کسب درآمد است. چون در غیر این صورت پرداخت هزینه بسیار زیاد تهیه دستگاه ماینینگ، هزینه گران‌قیمت برق مصرفی دستگاه و زمانی که برای این کار صرف می‌کنند توجیه منطقی ندارد. طبیعتاً سودآوری آن ارز باید در حدی باشد که ارزش این همه هزینه را داشته ‌باشد.

ماینرها تا زمانی که فرایند استخراج سودآور باشد به استخراج رمز ارزها ادامه خواهند داد. بنابراین اگر یک روز به این نتیجه برسند که ماینینگ آنها صرفه اقتصادی ندارد و قیمت ارز دیجیتال در حال سقوط است، یکایک آن‌ها بدون اینکه حتی لازم باشد با هم هماهنگی کرده باشند، از استخراج آن رمز ارز دست می‌کشند. مثال واقعی این سناریو، لونا کلاسیک است که در سال 2018 برای همیشه از بازار حذف شد.

آیا قیمت بیت کوین صفر دلاری می‌شود؟

یکی از کابوس‌های اصلی تریدرها، تصور روزی است که بیت کوین ارزش خود را از دست بدهد. هر آنچه تا این لحظه درباره آینده ارز دیجیتال در ایران و به ‌طور کلی سرنوشت بازار کریپتو کارنسی‌ها گفتیم، درباره بیت کوین هم صدق می‌کند. هرچند نابودی بیت کوین ضربه کمرشکنی به صنعت ارز دیجیتال وارد می‌کند، ولی شانس فروپاشی آن به چند دلیل بسیار پایین است:

  • چندین فاکتور خاص باعث کاهش قیمت بیت کوین می‌شوند، ولی برای سقوط کامل آن باید کل شبکه به‌ طور کامل تخریب شود. بدون شک چنین اقدامی نیاز به یک برنامه ریزی کلان اقتصادی و دولتی در سطح جهان دارد.
  • شرکت‌های بزرگی مانند کریپتو، بایننس و بیت‌پی قراردادهای سنگین اسپانسری دارند و بدون شک با افت بیت کوین دچار آسیب‌های مالی کلان می‌شوند.
  • همبستگی بین بیت کوین و بازار بورس هم نقش مهمی در حفظ موقعیت بیت کوین در بازارهای مالی جهانی دارد.

خرید و فروش بیت کوین

جمع‌بندی

ارزهای دیجیتال یکی از مهم‌ترین موضوعات حوزه فناوری و اقتصاد جهان هستند که با وجود پیشرفت‌های روزافزون، همچنان درباره آینده آنها چالش‌ها و نگرانی‌هایی وجود دارد. در کشور ما نیز تاکنون چارچوب قانونی خاصی برای بازار کریپتو تعریف نشده و آینده ارز دیجیتال در ایران هنوز تصویر روشنی ندارد.

با این حال، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال همچنان فعال و علی‌رغم چالش‌های بازار، احتمال از بین رفتن آنها بسیار کم است. چون با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، نقاط ضعف ارزهای دیجیتال بهبود پیدا می‌کند و امکانات بیشتری را برای کاربران این شبکه عظیم فراهم می‌سازد. خوشحال می‌شویم اگر شما هم‌ نظر یا تحلیلی درباره عاقبت ارز دیجیتال و آینده آن دارید، در بخش دیدگاه‌های همین مطلب با ما در میان بگذارید. در آخر پیشنهاد میکنیم مقاله ارز دیجیتال چیست؟ را با کلیک بر روی لینک مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

سوالات متداول

پیش‌بینی قیمت بیت‌ کوین در سال‌های آینده چطور خواهد بود؟

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت ‌کوین تا پایان سال 2023 به 60 هزار دلار، تا پایان سال ۲۰۲۵ به ۸۰ هزار دلار و تا انتهای سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰ هزار دلار برسد.

آیا دولت‌ها می‌توانند می‌توانند جلوی ارزهای دیجیتال و بیت کوین را بگیرند؟

سیاست‌های محدودکننده‌ای که توسط اتحادیه اروپا و دولت‌ها اتخاذ می‌شود، می‌تواند قیمت بیت کوین و آینده ارز دیجیتال در ایران را تحت ‌تأثیر قرار دهد.

دولت‌ها چگونه می‌توانند بیت کوین و رمز ارزها را محدود کنند؟

وضع کردن قوانین مالیاتی، محدودیت سقف خرید و فروش رمز ارزها و تبادل متمرکز ارزهای دیجیتال، محدودیت در اینترنت و جلوگیری از استخراج رمز ارزها جزو مهم‌ترین اقداماتی است که دولت‌ها می‌توانند برای محدود کردن رمز ارزها انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،