بیت کوین (BTC) با ارزش بازار 600 میلیارد دلاری و سهم بازار 50 درصدی، اولین و ارزشمندترین ارز دیجیتال بازار کریپتو است. سرمایه گذاری در بیت کوین شبیه خرید اوراق یا سهام در بازار بورس نیست، چون اساساً ارزهای دیجیتال وابسته به بانک مرکزی یا دولت خاصی نیستند. به همین دلیل است که عوامل موثر بر قیمت بیت کوین و نوسانات ارزش بازار آن هیچ ارتباطی با سیاست‌های خارجی، نرخ تورم جهانی و میزان رشد اقتصادی کشورها ندارند.

قیمت بیت کوین جزو مهم‌ترین و تاثیرگذارترین دلایل افزایش یا کاهش نرخ سایر ارزهای دیجیتال است. اگر قصد سرمایه گذاری در بازار کریپتو کارنسی‌ها را دارید، باید عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین را بشناسید و با دید بازتری قیمت‌های بازار را پیش بینی کنید. در این مطلب از برترپرداخت به سراغ بررسی این عوامل و دلیل رشد قیمت بیت کوین می‌رویم؛ با ما همراه باشید.

بیت کوین گران‌ترین ارز دیجیتال بازار

نحوه قیمت گذاری بیت کوین

حجم مبادلات روزانه بیت کوین رقمی در حدود ۱۲.۸۵ میلیارد است و نرخ روزانه آن معمولاً تحت ‌تأثیر موجودی بیت کوین و میزان عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. به طور کلی قیمت بیت کوین نرخ ثابتی ندارد و این خریداران و فروشندگان هستند که به‌ صورت توافقی، قیمت بیت کوین را مشخص می‌کنند. در واقع عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین دست به‌ دست هم می‌دهند تا یک رقم میانگین به‌ عنوان «قیمت معاملاتی بیت کوین» مشخص شود.

قیمت معاملاتی بیت کوین، میانگین مبالغی است که افراد برای خرید و فروش بیت کوین در عمل به توافق رسیده‌اند. این رقم به ‌صورت دلاری اعلام می‌شود. به‌ عنوان مثال، در همین ساعت که مقاله ما را مطالعه می‌کنید، بالاترین و پایین‌ترین قیمت خرید بیت کوین در 7 روز گذشته 31.276 و 29.746 هزار دلار و اوج قیمت ریالی آن 1.962.422.000 تومان است. ولی نباید فراموش کنیم که BTC یک ارز دیجیتال بازاری است و فارغ از عرضه و تقاضای بازار، عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین هم می‌توانند قیمت معاملاتی را تغییر دهند. در بخش بعدی درباره این عوامل صحبت می‌کنیم.

قیمت معاملاتی بیت کوین

عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین

در این بخش از مطلب می‌خواهیم به بررسی دلیل رشد قیمت بیت کوین و عواملی که قیمت معاملاتی آن را تحت ‌تأثیر قرار می‌هند، بپردازیم.

سیستم عرضه و تقاضا

همان طور که پیش‌تر گفتیم، یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین، عرضه و تقاضای بازار است. وقتی میزان تقاضای بازار برای BTC افزایش یافته و عرضه ثابت باقی می‌ماند یا کاهش پیدا می‌کند، قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. برعکس، زمانی که ماینرها بیشترین تعداد BTC را استخراج می‌کنند، عرضه آن افزایش پیدا می‌کند و منجر به کاهش قیمت بیت کوین می‌شود، چون این بار میزان عرضه بیشتر از تقاضای بازار است.

در واقع تغییرات در میزان عرضه و تقاضای بازار، قیمت بیت کوین را به طور مستقیم تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. همچنین قیمت ارز دیجیتال بیت کوین می‌تواند میزان عرضه و تقاضای بازار را تحت ‌تأثیر قرار داده و باعث نوسانات نرخ بیت کوین و سایر رمز ارزها شود.

هاوینگ بیت کوین

یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار بر قیمت بیت کوین هاوینگ یا پاداش استخراج است. با هر بار هاوینگ بیت کوین، پاداش ماینرها نصف می‌شود. برخی از تحلیلگران معتقدند، هاوینگ بیت کوین با کاهش عرضه BTC و کم شدن فعالیت ماینرها منجر به افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. البته این موضوع هنوز به‌ صورت قطعی ثابت نشده است.

Bitcoin halving

پیچیدگی بلاکچین‌ها و سختی استخراج

فاکتور بعدی، پیچیدگی بلاکچین‌ها و سختی استخراج بیت کوین است. به طور کلی هر چقدر یک ارز دیجیتال «سختی استخراج» یا Difficulty بیشتری داشته‌ باشد، ارزش بازار و قیمت بالاتری هم خواهد داشت. در حال حاضر در بین تمام ارزهای دیجیتال بازار، بیت کوین بیشترین سختی استخراج را دارد.

مسائل قانونی و محدودیت‌ها

مسائل قانونی و محدودیت‌هایی که دولت‌ها برای کنترل ارزهای دیجیتال وضع می‌کنند هم می‌تواند روی قیمت بیت کوین اثر بگذارد. در کشور ما هنوز قوانین شفافی برای استخراج یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال وضع نشده است، اما در کشورهای خارجی قوانین مالیاتی باعث شده است که افراد دارایی خود را پنهان کنند. پنهان شدن ارزهای دیجیتال و کاهش عرضه، باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود.

فورک‌های متعدد

منظور از فورک، عرضه غیرمنتظره منابع جدیدی از ارزهای دیجیتال است. فورک‌های متعدد با ایجاد منابع جدید بیت کوین باعث کاهش تأثیر کمیابی ارزهای دیجیتال روی قیمت بیت کوین و در نتیجه کاهش آن می‌شوند. به‌ عنوان مثال، فورک بیت کوین در ژوئن سال 2017 باعث کاهش 36 درصدی قیمت بیت کوین در بازار است. در سال 2013 نیز یکی از فورک‌های غیرمنتظره BTC باعث کاهش 25 درصدی نرخ بیت کوین شد.

نهنگ‌ها و نوسانات بازار

نهنگ‌ها یا سرمایه گذاران عمده بازار ارزهای دیجیتال هم می‌توانند از طریق تأثیر بر روند عرضه و تقاضای بازار، قیمت بیت کوین را افزایش یا کاهش دهند. اگر نهنگ‌ها عرضه بیت کوین را کاهش دهند، حجم بیت کوین بازار کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

حجم معاملات

حجم معاملات بازار هم می‌تواند روند خرید و فروش سرمایه گذاران را تغییر دهد. معمولاً زمانی که حجم معاملات بازار پایین است، سرمایه گذاران برای ورود سرمایه خود ریسک نمی‌کنند بار با رقم‌های کم وارد معامله می‌شوند. در نتیجه کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود.

اخبار و رسانه‌ها

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین، اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال است که توسط رسانه‌های جهان منتشر می‌شوند. این اخبار می‌توانند به ‌صورت موقت یا دائم باعث تأثیر مثبت و منفی روی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شوند. به‌ عنوان مثال، خبر شروع جنگ روسیه و اوکراین، یک شبه باعث ریزش 12 درصدی قیمت بیت کوین و سقوط تا 90 درصدی قیمت برخی از رمز ارزها شد. طی این رویداد قیمت بعضی از رمز ارزها مانند دوج کوین و شیبا اینو دیگر به نقطه اوج قبلی برنگشت.

علاوه بر مواردی که توضیح دادیم، وجود رمز ارزهای رقیب، میزان اعتبار بیت کوین و احساسات سرمایه گذاران نیز جزو عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین هستند. البته میزان تأثیرگذاری آنها به‌ اندازه فاکتورهای قبلی زیاد نیست.

خرید و فروش بیت کوین

تأثیر قیمت بیت کوین بر سایر ارزهای دیجیتال

در بخش قبلی به طور مفصل عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین را معرفی کردم. ولی نباید این نکته را فراموش کنیم که بیت کوین رهبر بازار ارزهای دیجیتال است و می‌تواند تأثیر گسترده‌ای روی قیمت سایر ارزهای دیجیتال بازار داشته‌ باشد.

تغییرات قیمت بیت کوین یک شاخص مهم برای تحلیل و پیش‌بینی نوسان قیمت سایر رمز ارزها است، به چند دلیل:

  1. وقتی قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند، بسیاری از تریدرها به‌ سمت فروش بیت کوین می‌روند، در نتیجه سرمایه‌گذاری در سایر ارزهای دیجیتال کم شده و قیمت آنها کاهش می‌یابد. البته در چنین مواقعی می‌توان با تبدیل بیت کوین به پرفکت مانی یا تتر از ارزش دارایی‌ها محافظت کرد.
  2. وقتی قیمت بیت کوین به طور ناگهانی و شدید افزایش می‌یابد، روحیه و اعتماد سرمایه‌گذاران نیز افزایش پیدا می‌کند و به ‌سمت سرمایه‌گذاری در سایر ارزهای دیجیتال هم می‌روند. این موضوع می‌تواند باعث رشد قیمت سایر رمز ارزها شود.
  3. در مجموع قیمت سایر ارزهای دیجیتال تا حد زیادی تابع قیمت بیت کوین است و تجربه ثابت کرده است که هر زمان بیت کوین دچار افزایش یا کاهش قیمت ناگهانی شده، قیمت سایر رمز ارزها هم تغییر کرده‌اند.

کلام پایانی

در این مطلب با عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین و نحوه تأثیرگذاری آن بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال صحبت کردیم. همچنین با دلیل رشد قیمت بیت کوین که همان سیستم عرضه و تقاضای بازار است آشنا شدیم. اگر درباره قیمت بیت کوین سؤالی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان، به سؤالات شما عزیزان پاسخ می‌دهند.

سؤالات متداول؟

1.قیمت بیت کوین به چه عواملی بستگی دارد؟

سیستم عرضه و تقاضا، هاوینگ بیت کوین، پیچیدگی بلاکچین‌ها، سختی استخراج، مسائل قانونی و محدودیت‌ها، فورک‌های متعدد، نهنگ‌ها و نوسانات بازار، حجم معاملات، اخبار و رسانه‌ها، میزان اعتبار، رویدادهای سیاسی، میزان دسترسی، احساسات سرمایه گذاران، ارزهای رقیب و…

2.آیا عوامل اقتصادی تأثیری بر روی قیمت بیت کوین دارند؟

خیر، قیمت بیت کوین برخلاف بازار بورس و سهام تابع سیاست‌های پولی، نرخ تورم و میزان رشد اقتصادی کشورها نیست.

3.افزایش درآمد ماینرها چه تأثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

بله، افزایش درامد ماینرها به‌ معنای افزایش استخراج و متعاقباً بالا رفتن عرضه بیت کوین به بازار است که ممکن است باعث کاهش قیمت‌ها شود.

4.چگونه می‌توان با بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین معامله کرد؟

در این خصوص نیاز به یادگیری مهارت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بازار ارزهای دیجیتال دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،