با وضعیت  افراد تلاش می‌کنند پول خود را در برابر تورم در بورس یا ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند. اما این‌که بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟ سوالی است که ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است. خیلی افراد در سال‌های گذشته با بازار ارز دیجیتال آشنایی نداشتند یا به این بازار اطمینان نداشتند، اما با گذر زمان و اطلاع رسانی این حوزه،  کمتر کسی پیدا می‌شود که ارز دیجیتال را به گوش نشنیده باشد.

خرید ارز دیجیتال

 

در طی این سال‌ها بورس و ارز دیجیتال هردو هم رشد و هم ریزش داشته اند. اما در واقعیت بیشتر افراد هنوز از تفاوت‌های و شباهت‌ها بازار ارز دیجیتال و بورس به خوبی آگاهی ندارند. در این مطلب ما به بررسی نکات کلیدی بورس و ارز دیجیتال می‌پردازیم تا شما بتوانید با استفاده از این مقاله اطلاعات جامعی درباره این دو حوزه برای انتخاب سرمایه گذاری بهتر بدست بیاورید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این بلاگ با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی ها) مدل خاصی از پول دیجیتال است که بر مبنای علم رمزنگاری بوجود آمده است. خیلی از ارزهای دیجیتال برای استفاده بردن از ویژگی‌هایی مانند تغییر ناپذیر بودن، غیرمتمرکز بودن و شفافیت از بلاک چین استفاده می‌کنند. غیرمتمرکز بودن در ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ سازمان یا گروهی آن را کنترل نمی‌کند.

شما می‌توانید ارز دیجیتال را  بدون واسطه در اینترنت برای دیگران ارسال کنید و نیاز به افتتاح حساب بانکی یا سازمان واسطه ندارید. ارز‌های دیجیتالی که از بلاک چین‌های عمومی استفاده می‌کنند، امکان نمایش تمام تراکنش‌ها را برای افرادی که چه در شبکه هستند و چه در خارج از شبکه، فراهم می‌کند.

بورس چیست؟

بورس یک بازاری دیجیتالی است که در آن انواع اوراق بهادار مانند اوراق خزانه، سهام، انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و …. معامله می‌شود. بازار بورس به چهار زیر مجموعه فرابورس ایران، بورس کالا، بورس اوراق بهادار تهران و بورس انرژی  تقسیم می‌شود که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند.

مقایسه بورس و ارز دیجیتال

انتخاب ما بین بورس ایران یا ارز دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی انجام می‌شود. اینکه بدون هیچ بررسی و دانشی ادعا کنیم که بازار ارز دیجیتال به نسبت بورس شرایط بهتری دارد یا برعکس، نمی‌تواند ادعای درستی باشد.

خرید و فروش ارز دیجیتال

برای اینکه شما بتوانید انتخاب درستی ما بین سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال و بازار بورس داشته باشید و بدانید که بورس بهتر است یا ارز دیجیتال، لازم است تا مقایسه کاملی بین این دو بازار داشته باشیم.

تفاوت بورس و ارز دیجیتال

در نظر بگیرید که سرمایه‌گذاری در هر دو بازار ریسک مربوط به خود را دارد. اما شما می‌توانید با شناخت و دانش کافی با قرار دادن سرمایه خود در بخش های مختلف، تجربه سرمایه گذاری با کمترین ریسک را داشته باشید. در زیر به مقایسه بورس و ارز دیجیتال می‌پردازیم.

کارمزد معامله

مبلغ کارمزد معاملات بورس در مقایسه به ارز دیجیتال بیشتر است.  کارمزد هر خرید و فروش سهام در بورس حدود یک و نیم درصد است که این کارمزد در معاملات کلان چشمگیر است. در صورتی که کارمزد در خرید و فروش ارز دیجیتال خیلی ناچیز است. در نظر بگیرید کارمزد هر ارز متفاوت است و بستگی به صرافی انتخابی شما دارد.

نوسانات قیمت

یکی از آشکارترین تفاوت ارز دیجیتال و بورس نوسان قیمت است. نوسان قیمت در بورس همیشه بین 5 تا 10 درصد است و بیشتر نمی‌شود. اما نوسان قیمت ارز دیجیتال متغیر است و خیلی سریع اتفاق می‌افتد. همین مورد باعث شده که در بازار ارز دیجیتال شاهد ریزش و رشد های بزرگ در طی  چندین ساعت باشیم.

سود نقدی و سهام حق تقدم

یکی از مهم ترین مفاهیم در سرمایه گذاری بورس، سهام حق تقدم است. زمانی که شرکتی اقدام به افزایش سرمایه کند، احتیاج به افزایش تعداد سهام های خود دارد. در این مورد حق تقدم خرید برای افرادی است که قبل از افزایش سهام جدید اقدام به سرمایه گذاری بر روی این شرکت داشته اند. اما در بازار ارز دیجیتال اکثر توکن ها و کوین ها سقف عرضه خود را تعیین می‌‌کنند که با رسیدن ارزها به این مقدار تعیین شده دیگر امکان استخراج ارز جدید را ندارند.

قیمت ارز دیجیتال

اما ارز دیجیتال در مقایسه با بورس گزینه استیکینگ را دارند که سرمایه گذاران با قفل کردن سرمایه خود در زمان مشخص، پاداشی به صورت رایگان دریافت می‌کنند.

ساعت معامله

زمان کاری در بورس به ساعت مشخصی در روز محدود است و در روزهای تعطیل بازار بورس تعطیل است. ساعت کاری بورس در ایران از ساعت 9 تا 12.30 ظهر است. در صورتی که محدودیت زمانی برای ارز دیجیتال وجود ندارد و هر ساعتی از شبانه‌روز حتی در روزهای تعطیل  قابل معامله برای کاربران است.

سود سهام

با دستور هیئت مدیره شرکت و موافقت مجمع عمومی سهامداران مبلغی به سهامداران پرداخت می‌شود که به آن سود سهام می‌گویند. اما معامله گران در دنیای ارز دیجیتال با ترید کردند می‌توانند سود بدست بیاورند.

 حق مالکیت

در بورس، سهام داران با خرید سهام یک شرکت حق مالکیت دارایی آن شرکت را دارند. اما در ارز دیجیتال شما با خرید ارز، در مالکیت شرکت سهیم نیستید تنها صاحب ارز دیجیتال خریداری شده هستید. در اصل در بازار ارز دیجیتال هیچ شرکتی وجود ندارد که بتوانید مالک آن باشید.

گزارش‌های مالی

در بورس روند شرکت‌ها باید شفاف سازی شود. شرکت‌های که در بورس هستند به صورت سه ماهه و یک ساله صورت حساب مالی خود را منتشر می‌کنند. در صورتی که در بازار ارز دیجیتال ارائه صورت حساب مالی وجود ندارد.

نحوه خرید و فروش

صرافی‌ها یک پلتفرم برای خرید و فروش ارز دیجیتال هستند. کاربران در این صرافی ها ثبت نام خود را انجام می‌دهند بعد از تکمیل شدن ثبت نام با شارژ حساب خود می‌توانند خرید و فروش ارز دیجیتال انجام دهند. برای نگهداری ارز دیجیتال نیاز به کیف پول است. کاربران می‌توانند کیف پول شخصی خودشان را داشته باشند یا از کیف پول صرافی استفاده کنند.

فروش-ارز-دیجیتال

اما در بازار بورس سرمایه‌گذاران باید در یک کارگزاری رسمی چون آگاه و مفید و … ثبت نام کنند. به شخصی که ثبت نام شده کد بورسی تعلق می‌گیرد. مبلغ مورد نیاز خود را به حساب کارگزاری واریز می‌کنند. در زیر به مزایا و معایب این دو بازار اشاره می‌کنیم. با مطالعه این اطلاعات شما را در تصمیم گیری بورس بهتر است یا ارز دیجیتال، یاری کنیم.

مزایا بازار ارزهای دیجیتال

 • حفظ سرمایه در مقابل  تورم
 • سرعت بالا در تراکنش‌ها
 • کارمزد پایین برای انتقال بین‌المللی
 • غیرمتمرکز بودن
 • تنوع بالا‌ی ارزی و دسترس‌ی راحت در هر زمان و مکان

معایب بازار ارزهای دیجیتال

 • امکان هک کیف پول‌ و ازبین رفتن دارایی
 • مصرف انرژی برای استخراج ارزهای دیجیتال جدید
 • عدم  پیگیری برای  تراکنش‌های اشتباه

مزایای بازار بورس

 • حق تقدم خرید سهم و پرداخت سود سهام
 • تنوع بالا سرمایه‌گذاری
 • حق مالکیت بخشی از یک مجموعه
 • با توجه به درصد سهام امکان شرکت در تصمیمات مدیریتی
 • خرید و فروش راحت و دسترسی آسان
 •  معایب بازار بورس
 • وابستگی سهم‌ها به یکدیگر و احتمال ریزش ارزش کل بازار
 •  پیچیده بودن مراحل احراز هویت برای معامله در بازار بورس
 •  محدودیت زمانی شرکت ارائه دهنده سهام

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،