امروزه با گسترش دنیای ارز دیجیتال خیلی از افراد هستند که در این حوزه فعالیت میکنند یا قصد دارند فعالیت خود را شروع کنند. اما ممکن است با انواع شبکه های انتقال ارز دیجیتال آشنایی نداشته باشند و مطلع نباشند که این شبکه ها چه کارایی دارد. حتی برای شخص شما پیش آمده که کسی میخواهد برای شما ارز دیجیتال انتقال دهد از شما آدرس کیف پولتان را بخواهد و از شما  بپرسد روی چه شبکه ای این ارز را برای برای شما انتقال دهد.

ممکن است کلمه ای مثل TRC20 و ERC20  و … بارها به گوش خود شنیده باشید اما نمی‌دانید این کلمات چه معنایی دارند. ما در این مقاله قصد داریم چندین شبکه پرطرفدار و مهم بازار ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم تا انتهای این مقاله در برتر پرداخت با ما همراه باشید تا با شبکه ها آشنایی کامل پیدا کنید.

شبکه بلاک چین

ارزهای دیجیتال برای انتقال و نگهداری به شبکه های بلاک چین نیازمند هستند. زمانی که اولین ارز دیجیتال به اسم بیت کوین بوجود آمد، این ارز تمام تراکنش های مربوط به خودش را در شبکه بلاک چین مخصوص خودش انجام می‌داد. اما بیت کوین دچار مشکلاتی چون کارمزد بالای بلاک چین و سرعت کم شد. گسترش بازار ارز دیجیتال و به وجود آمدن ارزهای جدید باعث شلوغی شبکه بلاک چین قدیمی، افزایش کارمزد تراکنش ها، پایین آمدن سرعت انتقال و کیفیت کار ارزها شد. برای حل این مشکلات عده ای به فکر ایجاد شبکه های جدیدی افتادند.

 

انواع شبکه در ارز دیجیتال

اما بعضی ارزها علاوه برداشتن مشکلاتی چون سختی کار و پشتوانه مالی بالاخره موفق شدند شبکه بلاک چین مخصوص به خودشان را بوجود بیاورند که به این نوع ارزها، ارز اصلی یا کوین می‌گویند. امروزه با بوجود آمدن توکن‌ها هر شخصی می‌تواند به راحتی توکن مربوط به خودش را داشته باشد. توکن‌ها شبکه بلاک چین مخصوص به خود را ندارند و این نوع  ارزها برای انتقال و نگهداری باید از شبکه بلاک چین‌های بزرگی چون بیت کوین استفاده کنند. در ادامه به توضیح درباره توکن می‌پردازیم.

توکن چیست؟

توکن در اصل یک نوع ارز دیجیتال است که امکان خرید و انتقال به کیف پول دیگران را دارد. در واقع ارزی است که تراکنش‌های خود را در بستری ارزهایی بزرگتری چون بیت کوین انجام می‌هد زیرا توکن‌ها بلاک چین مخصوص به خود را ندارند. توکن‌ها اولین بار از طریق عرضه اولین کوین (ICO) به بازارعرضه می‌شوند. روزانه توکن های بسیاری به بازار عرضه می‌شوند. توکن ها در بازار ارز دیجیتال بر اساس بلاک چین های ثالث ساخته و عرضه می‌شوند.

مثلا ارز اتریوم بلاک چینی است که میلیون ها توکن بر بستر آن معامله می‌شود. همه این توکن ها کارکرد یکسانی ندارند و هر یک از این توکن ها بر اساس شرایط، کارکرد مخصوص به خود را دارند. در حال حاضر توکن ها بر اساس قرارداد هوشمند طرحی می‌شوند و بعد از ساخت به بازار عرضه می‌شوند. در قرارداد هوشمند تمام فعالیت ها بر روی سیستم های غیرمتمرکز انجام می‌شود به همین دلیل شرایط قطعی و غیر قابل تغییر است و امکان دستکاری در کدها وجود ندارد.

شبکه انتقال ارز دیجیتال

در قرارداد هوشمند تمام تراکنش ها کاملا مشخص است و افراد نیازی به شناخت همدیگر ندارند. به همین خاطر شرکت ها بدون این که نیاز به ساخت بلاک چین خود داشته باشند می‌توانند برنامه خودشان را در قراردادهای هوشمند بسازند. هر شبکه بلاک چین، یک ساختار استاندارد برای ساخت کوین مخصوص برای شبکه خودشان تعریف کرده اند.

در این صورت زمانی که افراد می‌خواهند کوینی را روی همین شبکه بسازند، باید بر اساس قوانین شبکه بلاک چین اصلی باشد و مطابق با استاندارد شبکه باشد. همه کوین هایی که براساس این استاندارد ساخته می‌شوند، دارای شبکه یکسانی برای انتقال هستد.

زمانی که قصد خرید و فروش ارز دیجیتال و انتقال آن را به کیف پول دارید حتما دقت کنید که کوین و توکن شما روی چه شبکه ای ساخته شده است و آیا کیف پولی که قصد انتقال به آن را دارید از این شبکه پشتیبانی می‌کند؟ اگر کیف پولی ارسال کنید که از شبکه شما پشتیبانی نمی‌کند احتمال از دست دادن دارایی شما زیاد است.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه

افراد ممکن است زمانی که ارزی را انتقال دهند به یک آدرس اشتباه بفرستند. در نظر بگیرید شما 200 واحد بیت کوین کوین دارید و قصد دارید این 200 واحد را بفروشید برای فروش آن را به کیف پول صرافی ارسال می‌کنید.

شبکه های انتقال ارز دیجیتال

بعد از چند ساعت متوجه می‌شوید که بیت کوین شما به صرافی ارسال نشده است، برای این که آدرسی که شما انتخاب کردید اشتباه بوده است که در این صورت دو حالت بوجود می‌آید:

  1. اگر شما در زمان انتقال کوین خود، شبکه بلاک چینی که انتخاب کرده اید اشتباه باشد کوین شما توسط متخصصین قابل برگشت خواهد بود. در نتیجه دقت کنید که همیشه شبکه انتقال و ارسال ارز شما باید یکسان باشد. که درصورت بروز همچین مشکلی حتما با پشتیبانی برتر پرداخت تماس حاصل بفرمایید.
  2. اگر شما برای انتقال ارز خود، شبکه را درست انتخاب کرده باشید اما آدرس کیف پولی که قرار است ارز به آن ارسال شود اشتباه باشد در این حالت پول شما از دست رفته است.

انواع شبکه های انتقال ارز دیجیتال

هر شبکه بلاک چینی الگوریتم خاص خود را دارد و هر شبکه پروتکل مخصوص به خود را دارد، به همین دلیل هر شبکه از نظر سرعت و هزینه تراکنش متفاوت است. تعدادی شبکه است که در زیر به بررسی معروف ترین شبکه های ارز دیجیتال می‌پردازیم که با توجه به نیاز خود می‌توانید از این شبکه ها استفاده کنید:

  • شبکه بایننس BEP2 با نماد BNB

شبکه بایننس مربوط به صرافی بایننس است که کوین اصلی این شبکه BNB است که خیلی از توکن ها را پشتیبانی می‌کند. شبکه بایننس کارمزد انتقال کمتری نسبت به شبکه اتریوم دارد. تمام کیف پول های مربوط به این شبکه با BNB شروع می‌شود که کارمزد انتقال هم با BNB پرداخت می‌شود.

  • شبکه بایننس BEP20 با نماد BSC

شبکه بایننس یا Binance Smart Chain که با نماد BSC است. این شبکه کارمزد بسیار و سرعت انتقال بالایی دارد. آدرس کیف پول های شبکه بایننس با 0X شروع می‌شود و کارمزد انتقال  در این شبکه از طریق BNB انجام می‌شود.

  • شبکه اتریوم ERC-20 با نماد ETH

ERC-20 شبکه معروف اتریوم است. کوین اصلی این شبکه اتریوم است که توکن های دیگر هم امکان استفاده از این شبکه را دارند. کارمزد این شبه در هر توکنی متفاوت است ما هزینه بالای این شبکه باعث تفاوت با دیگر شبکه ها شده است. آدرس کیف پول شبکه اتریوم با 0X شروع می‌شود کارمزد انتقال هم با اتریوم پرداخت می‌شود.

کلام پایانی

شناخت و یادگیری انواع شبکه های ارز دیجیتال برای تمامی کاربران کریپتو لازم است. شما با استفاده درست از این شبکات در هنگام واریز و برداشت، دسترسی دارید که سرعت تراکنش را بالا ببرید و حتی هزینه نقل و انتقال را کاهش دهید. توجه داشته باشید که پلتفرم برتر پرداخت از بهترین شبکه های انتقال کریپتو پشیبانی می کند. در نهایت شما می توانید به راحتی از انواع ارز های دیجیتال استفاده کنید و انجام معاملات خود را به برتر پرداخت بسپارید.

سوالات متداول؟

1.تفاوت شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال چیست؟

شبکه‌های انتقال در مواردی مانند الگوریتم اجماع، استاندارد توکن، کارمزد، سرعت، امنیت با یکدیگر تفاوت دارند.

2.کدام شبکه ارز دیجیتال برای انجام تراکنش بهتر است؟

شبکه‌هایی که کارمزد کم دارند برای انجام تراکنش‌ها انتخاب بهتری هستند. بایننس اسمارت چین و ترون دو نمونه از این شبکه‌ها هستند که علاوه بر کارمزد کم، از امنیت بالایی نیز برخوردار هستند.

3.آیا یک ارز در چند شبکه قابل انتقال است؟

بله، امکان ارسال برخی ارز‌ها در چندین شبکه امکان پذیر است.

4 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،