خیلی از افراد با بازار ارز دیجیتال آشنایی دارند یا از دیگران اسم این بازار را شنیده اند اما خیلی با اصطلاحات ارز دیجیتاال آشنایی ندارند. نوسانات بسیاری این بازار باعث شده است که خیلی از افراد به سود بزرگی دست پیدا کنند و یا دچار ضرر سنگین شوند. خیلی از سرمایه گذاران با تجربه ای که در این بازار دارند، ممکن است با اصطلاحاتی روبرو شوند که برای آنها آشنا نباشد.

این اصطلاحات تنها مخصوص بازار ارز دیجیتال است و مربوط به بازار دیگری نمی‌شود. قصد داریم در این مقاله مهم ترین اصطلاحات بازار و مخفف های آن را به شما معرفی کنیم تا اگر کلماتی مثل Hold و Rekt و …را شنیدید، دچار سردگرمی نشوید.

پامپ و دامپ (Pump and Dump)

پامپ به معنی بالا رفتن قیمت و دامپ به معنی پایین آمدن شدید قیمت یک ارز است. برای مثال وقتی می‌گویند بیت کوین پامپ شده است، یعنی قیمت آن در زمان کوتاهی چندین برابر بالا رفته است. زمانی که صحبت از پامپ و دامپ می‌شود، منظور ما گروه های سازمان یافته ای است که قیمت یک رمز ارز را کاملا مصنوعی بالا می‌برند و زمانی که به قیمت مدنظرشان رسیدند می‌فروشند، که این کار باعث پایین آمده ناگهانی قیمت رمز ارز مورد نظر می‌شود. 

برای مثال، چند نفر با همکاری هم یک گروه در تلگرام یا شبکه های اجتماعی دیگر ایجاد می‌کنند و شروع به تبلیغ ارزی در شبکه هایی مثل توییتر، یوتیوب، دیسکورد و … می‌کنند که خودشان از آن ارز به مقادیر بالایی دارند. در این میان افراد بی تجربه به امید کسب سود چند برابری فریب این تبلیغات را می‌خورند و شروع به خرید این ارز می‌کنند که باعث رشد قیمت این ارز می‌شوند.

 

زمانی که قیمت به اندازه ای که مد نظرشان است بالا رفت، آن گروه اقدام به فروش ارز خود می‌کنند که این کار باعث سقوط ناگهانی قیمت می‌شود. به کار این گروه پامپ و دامپ گفته می‌شود که یکی از روش های معروف کلاهبردی است. در این ماجرا افرادی که هیجانی خرید کرده اند دچار ضرر می‌شوند و مقصر ضرر به وجود آمده خود خریدارانی هستند که با رضایت کامل خودشان اقدام به خرید ارز کرده اند.

 

گاو و خرس (Bull and Bear)

در بازارهای مالی چون بازار ارز دیجیتال کلمه‌ی گاو یا Bull برای خریداران و کلمه‌ی خرس یا Bear برای فروشندگان استفاده می‌شود. زمانی که بازار گاوی است یا در یک بول مارکت (Bull Market) قرار گرفته، یعنی بازار روند صعودی در پیش گرفته است و خریداران کنترل بازار را درست دارند. از طرفی زمانی که بازار خرسی است یا در یک بیر مارکت (Bear Market) قرار گرفته یعنی روند بازار نزولی است فروشندگان عهده دار بازارهستند.

آلت کوین (Altcoin)

آلت کوین معادل انگلیسی Alternative Coin است که به معنی کوین جایگزین است. در اصل به همه ارزهایی گفته می‌شود که بعد از بیت کوین ارائه شده اند. از شناخته ترین آلت کوین ها می‌توانیم به ارزهایی چون اتریوم، کاردانو، ریپل، بایننس کوین و لایت کوین اشاره کنیم. دقت کنید که تنها به بیت کوین و ارزهای شناخته شده آلت کوین نمی‌گویند، در اصل به همه ارزها حتی ناشناخته ها، آلت کوین می‌گویند.

میم کوین (Memecoin)

اولین میم کوین بازار ارز دیجیتال، دوج کوین (Dogecoin) است. این ارز بر اساس یک شوخی وارد بازار شد. قیمت این ارز در سال ۲۰۲۱ میلادی به دلیل حمایت افراد مشهوری چون ایلان ماسک، خیلی بالا رفت و خیلی افراد در این برهه میلیونر شدند.

 

اصطلاحات ارز دیجیتال

خیلی از افراد و شرکت ها با مشاهده موفقیت دوج کوین تصمیم گرفتند که از این شرایط سوء استفاده کنند و با ساخت ارزهای شبیه به دوج کوین پول هنگفتی از بازار بدست بیاورند. به رمز ارزهایی که با نام های عجیبی وارد بازار می شوند میم کوین می‌گویند.

آلت سیزن (Alt Season

یکی از رایج ترین اصطلاحات ارز دیجیتال آلت سیزن است. زمانی که سرمایه ی کلانی از بیت کوین خارج می‌شود و وارد ارزهای دیگری می‌شود به آن فصل آلت کوین یا آلت سیزن می‌گویند، در این برهه  از زمان  قیمت بیت کوین رشد خیلی کمی می‌کند اما باعث افزایش قیمت چند برابری بسیاری از آلت کوین ها می شود. در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی آلت کوین ها رشد بسیار بالایی رو تجربه کردند. از جمله شرایط دیگری که باعث شروع فصل آلت سیزن می‌شود زمانی است که اکثریت ارزها روند صعودی داشته باشند. در نظر داشته باشید وقتی که یک یا چند ارز رشد طولانی داشته باشند، این رشد نشان دهنده شروع آلت سیزن نیست.

 

شت کوین (Shitcoin)

شت کوین به زبان فارسی به معنی ارزهای دیجیتال بی ارزش است  در اصل به ارزهایی گفته می‌شود که هیچ گونه ارزشی ندارد. شت کوین دقیقا شبیه میم کوین با هدف سرگرمی و گرفتن سود مقطعی به وجود آمده اند. ممکن است قیمت خیلی از شت کوین بعد از گذشت چند ماه به صفر برسد.خیلی از شت کوین ها برای جذب سرمایه گذار] خود را به صورت پروژه ی حرفه ای معرفی می کنند، در صورتی که این پروژه کاربردی ندارد و در اصل کلاهبرداری است.

استیبل کوین (Stablecoin)

استیبل کوین در اصل به ارزهایی گفته می‌شوند که ارزش آنها ثابت است یعنی هر یک واحد از این ارزها توسط یک واحد از دارایی هایی چون طلا یا دلار پشتیبانی می‌شود. به این ارزها، رمز ارزهای با ارزش ثابت می‌گویند که تتر با اختصار usdt از جمله ارز استیبل کوین است. کمپانی تتر لیمیتد (Tether Limited) مسئولیت ارائه این رمز ارز را در بازار به عهده دارد. این شرکت در ازای عرضه هر تتری به بازار، یک دلار در صندوق‌های مخصوص یا بانک ذخیره می‌شود تا پشتوانه‌ی این ارز (تتر) هم منتشر شود. 

دیکشنری ارز دیجیتال

استیبل کوین ها در اصل رابطی بین دنیای رمز ارزها و دارایی های واقعی چون یورو و دلار هستند که انتقال آنها به خاطر ارزهای دیجیتال راحت تر شده است.

نهنگ (Whale)

به اشخاصی که حجم خیلی بزرگی از رمز ارز را داشته باشند ویل یا نهنگ می‌گویند. در رمز ارز بیت کوین اگر شخصی بالای  ۱۰۰۰ واحد از این ارز را داشته باشد یک ویل یا نهنگ به حساب می‌آید.  برخلاف تریدرها که هرچقدر خرید و فروش انجام بدهند تاثیری بر بازار ندارند، نهنگ ها با دارا بودن حجم بزرگی از ارزها، هر معامله ای را که انجام می‌دهند تاثیر شدیدی بر قیمت ارز دارند.

یکی از راههای پیش بینی حرکت بازار، پیگیری رفتار ویل یا نهنگ ها مثل انتقال بیت کوین از صرافی به کیف پول یا از کیف پول به صرافی است. زمانی که یک نهنگ مقدار زیادی از بیت کوین خود را به صرافی منتقل می‌کند، قصد دارد که ارزهای بیت کوین خود را بفروشد، به همین خاطر تاثیر منفی بر قیمت بیت کوین دارد.

کلام پایانی

همان طور که می بینید اصطلاح های متعددی در بازار های ارز دیجیتال وجود دارد که برخی از این اصطلاحات مختص به بازار های ارز دیجیتال و برخی دیگر در بین همه بازار ها مشترک است. برای کسی که می خواهد امروزه در دنیای رمز ارز ها به موفقیت برسد دانستن این اصطلاحات عمومی و بعضی از مفاهیم تخصصی یک امر ضروری است که می تواند تاثیر بسیار مثبتی در تصمیم گیری های او بگذارد.

همچنین ما در این مقاله مهم ترین اصطلاحات ارز های دیجیتال را برای شما لیست کرده ایم.  و با زبانی ساده مفهوم ها را برای شما توضیح داده ایم.

سوالات متداول؟

1.اصطلاح آلت کوین به چه معناست؟

آلت کوین‌ها بعد از بیت کوین ایجاد شده‌اند و آلت کوین به تمامی ارزهای دیجیتال اختراع شده بعد از بیت کوین اطلاق می‌شود.

2.اصطلاح کیف پول در دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

کیف پول ارزهای دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را ذخیره کرده و معاملات خود را از این طریق انجام دهند.

3.یاد گرفتن اصطلاحات ارز دیجیتال چه سودی دارد؟

آشنایی با اصطلاحات رایج در دنیای ارزهای دیجیتال سبب می‌شود تا کاربران با اطلاع از مفاهیم در این زمینه وارد بازار شده و سرمایه گذاری خود را به شیوه بهتری شروع کنند.

 

4 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،