از زمان پیدایش بیت کوین تا کنون ۱۴ سال گذشته است و این رمز ارز دیجیتالی با رشد چند میلیون درصدی که داشته، جایگاه خود را به‌عنوان عضوی جداناپذیر از دنیای مالی تثبیت کرده است.

این امر باعث شده تا انجام کارهای پیش‌پا افتاده‌ای مانند استخراج بیت‌کوین که حتی با یک کامپیوتر ساده نیز قابل انجام بود؛ حال به یک صنعت میلیاردی در سراسر جهان تبدیل شود. این موضوع توانسته افراد بسیاری را به این صنعت جذب کند تا عضوی از جرگه‌ی ماینرهای بیت کوین باشند.

استخراج بیت‌کوین، شیوه‌ی خاص درآمدزایی و دستگاهی که توانسته با مصرف برق ثروت را تولید کند، برای عموم جالب و تبدیل به یک پدیده‌ی عجیب شده است. حال اگر مشتاق هستید تا در مورد آموزش استخراج بیت‌کوین و معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم تا مطالب را با بیانی ساده به شما منتقل کنیم.

استخراج بیت‌کوین چیست؟

با استخراج بیت‌کوین چه عملی انجام می‌شود و چه سودی به‌همراه دارد؟ سوالی است که برای اغلب افراد تازه‌کار به‌وجود می‌آید. برای رسیدن به پاسخ این پرسش در ابتدا باید آشنایی کامل با بیت کوین و نحوه‌ی کار آن داشته باشید. برای توضیح استخراج بیت‌کوین به‌طور کلی و دقیق می‌توان این گونه گفت: «بیت کوین شبکه و ارزی غیرمتمرکز است که هیچگونه وابستگی به شرکت خاص، نهاد و کشوری ندارد. غیرمتمرکز بودن این ارز به این معناست که هیچ‌کس مالک شبکه‌ی بیت کوین نبوده و به‌تنهایی نمی‌تواند کنترل آن‌را به‌دست بگیرد. این امر باعث شده تا افراد با وصل شدن به شبکه‌ی بیت کوین بتوانند جزئی از آن باشند.

نحوه استخراج بیت‌کوین

امنیت شبکه‌ی بیت کوین

همانطور که قبلاً گفتیم بیت کوین به‌عنوان یک شبکه‌ی غیرمتمرکز شناخته می‌شود، اما اینجا سوال پیش می‌آید هنگامی که شما برای کسی بیت کوین می‌فرستید، چه کسی تراکنش شما را پشتیبانی کرده تا انتقال تکمیل شود؟ پاسخ شما افراد داوطلبی به نام استخراج کننده یا ماینرها است. البته ماینرها با استفاده از سخت‌افزارها و دستگاه‌ها، خود را در اختیاز شبکه بیت کوین قرار داده و در ازای حفظ امنیت شبکه پاداش دریافت می‌کنند. در اصل پاداش آن‌ها همان بیت کوینی است که از فرآیند استخراج حاصل می‌شود؛ یعنی افراد ماینر با استفاده از سخت‌افزارهایی که در دست دارند، به امنیت شبکه‌ی بیت کوین کمک می‌کنند و باعث شده تا تراکنش‌های شبکه در امنیت کامل به مقصد برسند.

اثبات کاری (Proof Of Work) با نام ماینینگ نیز شناخته می‌شود. در طی انجام عملیات ماینینگ، ماینرها در یک فرآیند پیچیده برای حل معادلات ریاضی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند؛ یعنی هرکس زودتر معادله را حل کند، یک بیت کوین تولید کرده و آن‌را به‌عنوان یک پاداش دریافت می‌کند. شبکه‌ی ماینر با انجام اینکار توانسته افرادی که قصد هجوم به شبکه را دارند، مجبور کند تا قدرت‌پردازی بیشتری نسبت به ماینرهای بیت کوین داشته باشند.

توزیع غیرمتمرکز پول

جالب است بدانید ماینینگ‌ها علاوه بر مواردی که قبلاً ذکر کردیم، می‌توانند باعث تولید بیت کوین‌ها براساس شکلی منحصربه‌فرد و برنامه‌ای از پیش تعیین شده شوند. بیت کوین برخلاف پول‌های ملی که توسط بانک‌های صادر شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرند، در صدور آن می‌توانند مشارکت داشته باشند.

از سویی دیگر، معیاری به‌نام سختی استخراج نیز وجود دارد؛ دلیل وجود آن حفط ثبات شبکه و جلوگیری از استخراج سریع تمامی واحد بیت کوین‌ها است. بسته‌ی حاوی تراکنش‌ها یا همان بلاک چین بیت کوین هر ده دقیقه یکبار تولید می‌شود. حال با افزایش قدرت پردازش ماینرها چه اتفاقی می‌افتد؟

استخراج بیت‌کوین

اگر قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، ممکن است آن‌ها بتوانند بیت کوین را زودتر از ده دقیقه تولید و استخراج کنند؛ یعنی این امر موجب استخراج هرچه زودتر تمام بیت کوین‌ها می‌شود. سازوکار سختی (Difficulty) باعث می‌شود هنگامی که قدرت پردازش ماینرها به‌حدی برسد که زمان رسیدن آن‌ها به پاسخ معادله کاهش یابد، در اصل سختی استخراج افزایش پیدا می‌کند و رسیدن به‌جواب روی همان ۵ دقیقه باقی بماند.

به‌عبارتی دیگر، کاهش قدرت پردازش ماینرها به این معناست که زمان ساخت بلاک بیشتر از ۱۰ دقیقه می‌شود، سختی کاهش می‌یابد تا به همان ۱۰ دقیقه برسیم. احتمالاً می‌دانید که کل بیت کوین‌های استخراج شده ۲۱ میلیون واحد بوده و پس از آن دیگر این رمز ارز تولید نخواهد شد.

افزایش کمیابی

رویداد هاوینگ که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد، باعث می‌شود تا سرعت تولید بیت کوین‌های جدید نصف شود. در نتیجه کمیابی بیت کوین افزایش خواهد یافت. اکنون که این مقاله را می‌خوانید، در طی هر دقیقه ۶.۲۵ بیت کوین تولید شده که پس از رویداد هاوینگ بعدی که در ماه مِی ۲۰۲۴، یعنی خرداد ۱۴۰۳ تعداد آن به ۳.۱۲۵ کاهش پیدا می‌کند. شبکه‌ی بیت کوین و فرآیند ماینینگ از نظر فنی بسیار پیچیده هستند و آنچه که تاکنون ذکر کردیم، تنها خلاصه‌ای ساده شده بود.

برای استخراج بیت کوین به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در صنعت رمز ارزها برای استخراج بیت‌کوین نیز مانند سایر صنایع باید شرایط و تجهیزات مناسب فراهم باشند؛ البته دقت داشته باشید که با توجه به کوچکی یا بزرگی فعالیت، نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ می‌توانند متفاوت باشند. حال بدون توجه به بزرگی یا کوچک بودن فعالیت برای انجام ماینینگ به تجهیزاتی که کمی پایین‌تر ذکر کرده‌ایم، نیاز خواهید داشت:

  • کیف پول بیت کوین

  • اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)

  • برق، کابل و تجهیزات برقی مناسب

  • تجهیزات تهویه مانند فَن

  • دستگاه استخراج بیت‌کوین مخصوص ای‌سیک (ASIC)

دستگاه استخراج مخصوص

در زمان شروع کار بیت کوین، استخراج آن‌ها را با استفاده از یک پردازنده‌ی معمولی یا CPU انجام می‌دادند؛ یعنی اگر شما در بازه‌ی زمانی سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ کامپیوتر شخصی‌تان را به اینکار اختصاص می‌دادید، تقریباً می‌توانستید در طول روز بیش از ۵۰ واحد بیت کوین استخراج کنید. حال با گسترش شبکه‌ی این رمز ارز و بیشتر شدن قدرت پردازش ماینرها، استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر خانگی به یک توهم تبدیل شده و انجام اینکار فقط با استفاده از دستگاه‌های مخصوص میسر می‌شود. لازم به ذکر است استخراج این رمز ارز با موبایل یا کامپیوترهای معمولی به‌جز آسیب رساندن به سخت‌افزارها هیچ نتیجه‌ی دیگری را در پی نخواهد داشت.

کیف پول بیت کوین

هنگامی که شما به‌عنوان یک ماینر فعالیت می‌کنید، برای دریافت و ذخیره‌ی درآمد خود به کیف پول بیت کوین نیاز دارید. حال که بیت کوین به‌عنوان برترین ارز دیجیتال بازار شناخته می‌شود، کیف پول‌های مناسبی برای آن یافت خواهد شد. البته این نرم‌افزارها کاملاً رایگان بوده و شما همین حالا می‌توانید نرم افزارهای کیف پول رایگان بیت کوین را روی موبایل خود نصب کنید.

کیف پول بیت‌کوین

اینترنت

همان‌طور که کمی بالاتر ذکر کردیم، اینترنت یکی از تجهیزات لازم برای استخراج بیت‌کوین است. در واقع فقط کافیست اینترنت شما پایدار بوده و قطعی نداشته باشد، در غیر این‌صورت سرعت و حجم اینترنت خیلی مهم نیست. ما به شما استفاده از سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE را توصیه می‌کنیم.

تجهیزات تهویه

به‌جز سروصدای زیاد دستگاه‌های ماینینگ، داغ کردن نیز جز معایب آن‌ها محسوب می‌شود. اما برای افزایش طول عمر این دستگاه‌ها راهکاری تحت عنوان استفاده از تجهیزات خنک‌کننده ارائه شده است.

چگونه دستگاه استخراج بیت‌کوین تهیه کنیم؟

برای استخراج به‌صرفه‌ی بیت‌کوین به یک دستگاه تخصصی به‌نام ای‌سیک ASIC نیاز دارید. جالب است بدانید این دستگاه‌ها مانند موبایل‌ها در برند، مدل‌ و طرح‌های مختلف تولید شده و به بازار ارائه می‌شوند. حال بیایید به بررسی این تفاوت‌ها بپردازیم.

  • برند و مدل: مدل و شرکت سازنده مانند Bitmain Antminer S9

  • قدرت پردازش: قدرت پردازش دستگاه استخراج بیت‌کوین را بر حسب تراهش (TH/S) نشان می‌دهند. برای مثال هنگامی که عبارت 14TH/S – را مشاهده می‌کنید، یعنی دستگاه شما ۱۴ تراهش قدرت دارد.

  • مصرف برق: میزان برق مصرفی این دستگاه‌ها بر حسب وات سنجیده می‌شود. مثال ۱.۴۰۰ وات

معمولا دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین، توسط فروشندگان با قیمت پایین‌تر پیش‌فروش و سپس به بازار عرضه می‌شوند؛ البته دستگاه‌های استخراج را می‌توانید از سایت‌هایی به‌جز سایت‌های اصلی مانند آمازون و ای‌بی خریداری کنید. متاسفانه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باعث شده تا خرید مستقیم این دستگاه‌ها از طریق وب‌سایت‌های فروشگاهی یا سایت‌های رسمی با چالش‌های بسیاری مواجه شود و در اغلب مواقع باید به سراغ واسطه‌ها بروید.

کلام پایانی

ما سعی کردیم تا در این مقاله استخراج بیت کوین را به طور کامل و آسان برای شما شرح دهیم. استخراج بیت کوین یک فرآیند است که افرادی به‌نام ماینر با استفاده از تجهیزات تخصصی خود به پیدا کردن بلاک‌های جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه رمز ارز BTC می‌پردازند. بنابراین اگر می خواهید از استخراج بیت کوین ها سود کسب کنید باید تا حد امکان دانش خود را بالا برده و تا حد امکان دانش کسب کنید. توجه داشته باشید سرعت و رشد این عرصه بسیار زیاد است که نمی‌توانید از آن غافل شوید.

سوالات متداول؟

1.آیا با گوشی هم میتوان بیت کوین استخراج کرد؟

خیر، استخراج بیت کوین با گوشی به دلیل کم بودن قدرت محاسبات و محدودیت های موجود استفاده از گوشی مناسب نیست.

2.استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین یک فرایند است که در آن بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند. این فرایند مهم‌ترین سازوکار برای امنیت شبکه بیت کوین است.

3.چه دستگاهی برای ماین کردن بیت کوین مناسب است؟

با توجه به رقابت شدید در این فضا، برای ماین کردن بیت کوین باید از دستگاه‌های اسیک ماینر (ASIC Miner) دارای هش ریت بالا استفاده کنید. استفاده از GPU و CPU، در فضای امروز، برای استخراج بیت کوین دیگر سودآوری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،