طی چند سال اخیر، محبوبیت ارزهای دیجیتال به‌ عنوان نسل جدید سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه افزایش یافته‌ است، به‌ طوری که علاوه بر سرمایه‌گذاران باتجربه حتی افراد عادی را هم به خود جذب کرده است. اگر در حال مطالعه این مطلب هستید، احتمالاً شما هم به ‌تازگی وارد بازار کریپتو شده‌اید یا قصد انجام این کار را دارید.

به ‌عنوان یک سرمایه‌گذار مبتدی، ممکن است در ابتدای مسیر، بازار ارزهای دیجیتال برایتان پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی به نظر برسد. طبیعی است، زیرا دانستنی ‌های ارز دیجیتال و اسرار موفقیت در این حوزه تمامی ندارد!برای کوتاه کردن مسیر و کمک به درک بهتر موضوع سرمایه‌گذاری و فعالیت در ارز دیجیتال، در مقاله پیش رو توصیه‌‌های مهم برای تازه کاران سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال را در قالب 10 نکته مهم برای شما آماده کرده‌ایم. این نکات جنبه آموزشی دارند و موضوعات استراتژی سرمایه‌گذاری، امنیت و مدیریت ریسک را پوشش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند که با اطمینان و دانش بیشتر وارد این عرصه شوید.

سرمایه ‌گذاری ارزدیجیتال برای افراد مبتدی

چرا باید در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

شکل ظاهری پول و روش‌های سرمایه‌گذاری در حال تغییر هستند. رمزارزها و فعالیت در ارز دیجیتال نمونه واقعی این موضوع هستند. فناوری بلاک‌چین و کوین‌ها در قالب یک سیستم مالی نوین، غیرمتمرکز و رمزگذاری شده در مقایسه با سیستم‌های مالی قدیمی از تغییرناپذیری و شفافیت بالایی برخوردار هستند. این دارایی‌ها پتانسیل بسیار خوبی برای رشد قیمت دارند و شاید این اولین و بهترین دلیل برای ورود به بازار کریپتو باشد.

تصور کنید، شما از مزیت مالکیت یک دارایی دیجیتال جدید و منحصربه‌فرد برخوردار هستید که به ‌احتمال بیش از 90 درصد در آینده نزدیک ارزش زیادتری پیدا خواهد کرد. دلایل دیگری که می‌تواند انگیزه افراد برای ورود به بازار کریپتو را بیشتر کند، عبارتند از:

 • نقدشوندگی بسیار بالای ارزهای دیجیتال و قابلیت تبدیل آنها به دلار، یورو و…
 • تنوع تعداد و قیمت ارزهای دیجیتال
 • داشتن آینده درخشان و فرصت‌های سوددهی زیاد
 • بالا بودن امنیت در شبکه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال
 • غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال

جهت مشاهده قیمت ارز دیجیتال در برترپرداخت بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگر تصمیم ‌گرفته‌اید روی بازار ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است از خودتان بپرسید: «چگونه وارد بازار ارزهای دیجیتال شوم؟ یا چگونه سرمایه خود را به کوین تبدیل کنم؟»

نحوه فعالیت روی هر ارز دیجیتال متفاوت است، ولی با فرض اینکه می‌خواهید از ارزهای رایجی مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل یا تتر خرید کنید، مراحل شروع فعالیت در ارز دیجیتال را با هم مرور می‌کنیم:

 1. یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال را انتخاب کنید
 2. در سایت صرافی ثبت نام و مراحل احراز هویت را کامل کنید
 3. شروع به خرید ارز دیجیتال کنید
 4. ارز دیجیتال خود را در یک «کیف پول» ذخیره کنید

(برای استفاده از خدمات صرافی‌های ایرانی، ارائه اطلاعات حساب بانکی و یک شماره موبایل معتبر نیز لازم است.)

بدون شک سرمایه‌گذاری در بازار پرریسک کریپتو برای سرمایه‌داران مبتدی دلهره‌آور خواهد بود، ولی اگر پیش از خرید ارز دیجیتال در مورد نحوه فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و کنترل ریسک در شرایط بحرانی نوسان بازار به ‌اندازه کافی اطلاعات کسب کرده باشید، دیگر نگران کننده نخواهد بود. در بخش بعدی این مطلب می‌خواهیم با هم مهم‌ترین دانستنی ‌های ارز دیجیتال را که باید پیش از ورود به بازار سرمایه خود آنها را آموخته باشید، مرور کنیم.

فعالیت در ارز دیجیتال و سودآوری

توصیه‌های مهم برای تازه کاران سرمایه گذاری ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال هیجان‌انگیز است، ولی زمانی که می‌خواهید برای اولین بار خرید کنید، نکات فنی وجود دارد که باید از قبل آنها را در نظر گرفته باشید؛ در چنین موقعیتی شما به یک راهنمای قوی نیاز دارید. این راهنما می‌تواند توصیه ‌های مهم برای تازه کاران سرمایه ‌گذاری ارز دیجیتال باشد!

1) درباره بازار ارزهای دیجیتال و نحوه عملکرد آن آموزش ببینید

یکی از مهم‌ترین دانستنی ‌های ارز دیجیتال، آموزش دیدن است. شما باید درباره سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و نحوه عملکرد این بازار اطلاعات کسب کنید. مهم‌ترین موضوعاتی که باید به ‌طور جدی درباره آنها مطالعه کنید، عبارتند از:

 • اصول اولیه فناوری بلاک چین و نحوه تایید تراکنش‌ها
 • شناخت رمز ارزها و توکن‌ها، درک تفاوت‌های بین آنها، کاربردها و ارزش بازار
 • شناخت و درک الگوریتم‌های بازار ارزهای دیجیتال
 • تحلیل تکنیکال و بازار (تجزیه و تحلیل الگوهای قیمت، شاخص‌ها و حجم بازار با هدف پیش‌بینی تغییرات قیمت‌ها و تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری)
 • قوانین و مقررات معاملات ارزهای دیجیتال و مالیات

این اطلاعات را می‌توانید از سایت صرافی‌های آنلاین ایرانی و خارجی، سایت‌های آموزش تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال، پورتال‌های خبری، انجمن‌های گفتگو و صفحات تخصصی تحلیل بازار کسب کنید.

2) سرمایه‌گذاری را با مبالغ کم شروع کنید

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با مبالغ بالا، آن هم برای افراد مبتدی می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد. به همین دلیل بهتر است با سرمایه کم شروع کنید. این موضوع از چند جهت اهمیت دارد:

 • با سرمایه‌گذاری مبالغ کم می‌توانیم ریسک زیان را به حداقل برسانیم
 • با سرمایه کم این فرصت را داریم که استراتژی‌های مختلف سرمایه‌گذاری را آزمایش و ارزیابی کنیم
 • سرمایه کم فرصت خوبی برای یادگیری نحوه مدیریت سرمایه، تست استراتژی و درک بهتر بازار است
 • شروع سرمایه‌گذاری با مبالغ کم این فرصت را ایجاد می‌کند که تجربه کسب کنیم
 • با سرمایه‌گذاری اندک، صبر، انضباط و تمرکز کردن روی یک هدف خاص را می‌آموزیم

3) همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نچینید

یکی دیگر از مهم‌ترین دانستنی ‌های ارز دیجیتال، رعایت اصل تنوع در سرمایه‌گذاری است. تنوع بخشیدن در سرمایه‌گذاری، عنصر کلیدی مدیریت ریسک، به حداقل رساندن زیان و استفاده از فرصت‌های رشد است. البته چند نکته مهم درباره استراتژی فعالیت در ارز دیجیتال وجود دارد:

 • سرمایه خود را روی براساس ارزش بازار، روی دسته‌های مختلفی ارزها تقسیم کنید، مانند ارزهای با ارزش بازار زیاد، متوسط و کم
 • در فناوری‌های مختلف بلاک چین سرمایه‌گذاری کنید
 • تنوع سبد سرمایه‌گذاری خود را با سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌ها (سهام، اوراق قرضه و…) ایجاد کنید تا در اثر نوسانات ارزش ارزهای دیجیتال کمتر متضرر شوید
 • بررسی منظم سبد سرمایه‌گذاری خود و تنظیم نسبت دارایی‌ها را فراموش نکنید. این کار برای حفظ سطح مطلوب ریسک و تنوع مهم است

4) همیشه مراقب ذخیره سازی ارزهای دیجیتال خود باشید

یکی از جنبه‌های مهم سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، ذخیره امن دارایی‌ها است. بدون محافظت مناسب، دارایی شما همیشه در معرض خطر حمله هکرها قرار دارد. در این بخش چند نکته مهم برای امنیت و ذخیره سازی مطمئن ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید بدانید:

 • یک کیف پول‌های رمزنگاری شده قدرتمند و امن را انتخاب کنید. در این مورد کیف پول‌های سخت افزاری تقریباً امن‌ترین گزینه هستند
 • از کیف پول‌هایی استفاده ‌کنید که دارای قابلیت امنیت چند سطحی، مانند احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) یا ویژگی‌های امنیتی بیومتریک هستند
 • یکی از دانستنی ‌های ارز دیجیتال که اغلب افراد مبتدی کمتر به آن توجه می‌کنند، پشتیبان گیری از کلیدهای خصوصی است. همیشه از کلیدهای خصوصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این کلید برای بازیابی اطلاعات شما در مواقع گم ‌شدن، آسیب دیدن یا دزدیده شدن ضروری است.
 • اگر از کیف پول نرم افزاری استفاده می‌کنید، همیشه از آخرین نسخه آن استفاده ‌کنید و مراقب به‌روزرسانی نرم‌افزار کیف پول خود باشید

حفاظت از امنیت کیف پول‌های ارز دیجیتال

5) خود را آموزش دهید و با تغییرات بازار همراه باشید

یکی از الزامات مهم فعالیت در ارز دیجیتال، آموزش و آگاهی مداوم است. سعی کنید همواره به‌روز باشید و روندها و تحولات بازار را از منابع معتبر پیگیری کنید. در طول روز زمانی را صرف خواندن مقالات، کتاب‌ها، وبلاگ‌ها و تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین کنید. در کنار مطالعه و یادگیری این چند اقدام را هم انجام دهید:

 • از تحلیل تکنیکال و بنیادی برای پیش‌بینی تغییرات آتی قیمت‌ها استفاده‌کنید
 • در انجمن‌های ارز دیجیتال عضو شوید و از اطلاعات، دانش و تجربه سایر سرمایه‌گذاران استفاده‌کنید
 • از اشتباهات خود در تست استراتژی‌ها درس بگیرید و برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود را اصلاح کنید
 • از ابزارهای آنلاین و نرم افزارهای تحلیلی و نظارتی استفاده‌کنید و با احساسات تصمیم نگیرید
 • قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، اهداف سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید

6) امنیت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار مهم است

حفاظت از سرمایه و داده‌های شما باید اولین و مهم‌ترین اولویت شما باشد. در دانستنی ‌های ارز دیجیتال و اسرار این بازار، حفاظت از امنیت سرمایه حرف اول را می‌زند. همواره سعی کنید از پلتفرم‌های قابل‌ اعتماد برای خرید، فروش و معاملات خود انجام دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آنها دقت کنید:

 • هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال، مطمئن شوید که معتبر و قابل ‌اعتماد است
 • برای استفاده از کیف پول خود از رمزهای عبور قوی و احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) استفاده‌کنید
 • هنگام به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساب یا کیف پول خود محتاط باشید و از اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی، آدرس کیف پول یا مقدار و نوع ارزهای دیجیتالی که دارید، خودداری کنید
 • بازار ارزهای دیجیتال مملو از اخبار جعلی، کلاهبرداری و خطرات فیشینگ است. مراقب باشید که در دام این وقایع گرفتار نشوید
 • اگر از کیف پول‌های نرم افزاری استفاده می‌کنید، هنگام کلیک بر روی لینک‌های موجود در ایمیل‌ها یا پیام‌های متنی، به ‌ویژه اگر از منابع ناشناخته ارسال شده باشند، مراقب باشید
 • همواره یک نسخه پشتیبان امن از کلیدهای خصوصی خود، روی یک فلش مموری یا هارد دیسک اکسترنال داشته ‌باشید

7) ریسک فعالیت در ارز دیجیتال را فراموش نکنید

بازار ارزهای دیجیتال اساساً بر مبنای ریسک شکل گرفته و هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت یک ارز همیشه در حالت صعودی باقی بماند یا بالعکس. با افزایش شدید قیمت یک ارز دیجیتال، اغلب سرمایه‌گذاران مبتدی وسوسه می‌شوند و بدون در نظر گرفتن ریسک‌ها یا تجزیه و تحلیل بازار، سرمایه بیشتری را وارد بازار می‌کنند. اما این کار می‌تواند ریسک بالایی داشته ‌باشد!

به‌طور جدی توصیه می‌کنیم که هیچ‌ وقت بر مبنای احساسات وارد خرید یا فروش یک ارز نشوید. ترس از دست دادن و وسوسه سود بیشتر یک بازی ذهنی برای منحرف کردن شما از مسیر اهداف سرمایه‌گذاری هستند. قبل از تصمیم برای سرمایه‌گذاری یا فروش یک رمز ارز حتماً وضعیت بازار، ارزش ارز دیجیتال مورد نظر و پیامدهای احتمالی انجام این کار به‌ دقت تجزیه و تحلیل کنید. بازارهای ارز دیجیتال فراز و نشیب خاص خود را دارد. هیچ ‌وقت فریب افزایش یا کاهش سریع قیمت‌ها را نخورید، زیرا اصلاحات قیمت‌ها می‌تواند به همان سرعت اتفاق بیفتد.

توصیه‌های مهم برای تازه کاران سرمایه گذاری ارز دیجیتال

8) برای خودتان یک استراتژی سرمایه‌گذاری تنظیم کنید

از توصیه ‌های مهم برای تازه کاران سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال، داشتن یک استراتژی سرمایه‌گذاری قوی برای موفقیت در بازار است. داشتن برنامه به شما کمک می‌کند که آگاهانه تصمیم بگیرید، ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خود را به حداقل برسانید و بدانید که چه زمان برای خروج از بازار یا ورود مجدد به آن مناسب است. هنگام برنامه ریزی استراتژی خود به چند موضوع دقت کنید:

 • اهداف سرمایه‌گذاری و بازه مورد انتظار برای سوددهی خود را تعریف کنید
 • افق سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید و تعیین کنید قصد سرمایه‌گذار کوتاه‌مدت دارید یا بلندمدت
 • میزان ریسکی که می‌توانید تحت ‌تأثیر نوسان بازار بپذیرید را در نظر بگیرید، چون تحمل ریسک در افراد مختلف متفاوت است
 • در مورد ارزهایی که در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنید، شاخص‌های بازار را در نظر بگیرید و استراتژی خود را با شرایط تنظیم کنید
 • شما باید مشخص کنید که چه میزان از سرمایه خود را در هر ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید

9) از مشاوره‌های تخصصی بازار ارز دیجیتال استفاده ‌کنید

سعی کنید در زمان تدوین استراتژی سرمایه گذاری خود با سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مشاورین متخصص بازار ارزهای دیجیتال مشورت کنید و بررسی نمایید که آیا اهداف سرمایه‌گذاری شما درست است یا خیر. این افراد به‌ دلیل تجربه بالا و سابقه فعالیت طولانی در بازار ارز دیجیتال می‌توانند بهترین استراتژی را به شما پیشنهاد کنند.

10) در مسیر سرمایه‌گذاری صبور و ثابت قدم باشید

به‌ عنوان آخرین نکته و یکی از استراتژیک‌ترین دانستنی ‌های ارز دیجیتال باید به شما بگوییم که داشتن صبر و تداوم در این مسیر بسیار مهم است. هیچ سرمایه‌گذاری یک شبه به سود نرسیده و همه افراد موفق، پستی و بلندی‌های این مسیر را طی کرده‌اند. شما نیز برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبور باشید. فراموش نکنید که همه سرمایه‌گذاری‌ها بازدهی سریع ندارند و باید صبور باشید.

کلام پایانی

ورود به بازار سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به نظر کمی سخت می‌رسد، اما با تمرکز بر نکات کلیدی و دانستنی ‌های ارز دیجیتال که در این مطلب ارائه کردیم، می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید. اسرار و دانستنی ‌های ارز دیجیتال تمامی ندارد، اما داشتن دانش پایه‌ای بازار کریپتو، شناخت فناوری بلاک چین و آشنایی با اصول اولیه سرمایه‌گذاری در کنار توجه به توصیه‌‌های مهم برای تازه کاران سرمایه ‌گذاری ارز دیجیتال که در این مطلب با هم مرور کردیم، به شما کمک می‌کند که نتایج بهتری بگیرید.

به یاد داشته ‌باشید که فعالیت در ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این بازار یک فرآیند طولانی است که به تعهد، صبر و ثبات نیاز دارد. اگر در این خصوص سؤالی دارید که در مطلب پیش رو به آن پاسخ داده نشده است، در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید. مطمئن باشید کارشناسان ما در برتر پرداخت، در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

سوالات متداول؟

1.بهترین ارزهای رمزنگاری شده برای سرمایه گذاران تازه کار چیست؟

بیت کوین، بایننس کوین، اتریوم، کاردانو و ترا

2.بهترین پلتفرم برای فعالیت افراد مبتدی در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

در حال حاضر امن‌ترین و مطمئن‌ترین پلتفرمی که می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از آن استفاده‌ کنید، صرافی‌های آنلاین ایرانی هستند.

3.نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال؟

ارزهای دیجیتال بر روی بلاک‌چین ذخیره می‌شوند که یک دفترکل توزیع‌شده است و تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. تراکنش‌ها توسط رمزنگاری مورد امنیت قرار می گیرند و برای تأیید آنها قدرت محاسباتی زیادی نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

پشتیبانی 24 ساعته برترپرداخت!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،